Østjyllands Politi: uddrag af døgnrapporten 12. april 2024
Her finder du et uddrag af det seneste døgns hændelser i Østjyllands politikreds.

Grundlovsforhør ved Retten i Aarhus kl. 08.00
Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstillede fredag kl. 08.00 en 26-årig mand i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus. Han er sigtet for forsøg på manddrab ved den 9. november sidste år sammen med flere andre gerningsmænd at have overfaldet en 22-årig og en 24-årig mand, som blev stukket adskillige gange med stikvåben.
Overfaldet fandt sted om aftenen ud for en adresse på Hammerhusvej i Aarhus V. Den 24-årige mistede en del blod og var i livsfare, og kun på grund af akut behandling overlevede han overfaldet. Den 22-årige fik også flere læsioner, men han var dog ikke i livsfare.
Den 26-årige blev varetægtsfængslet frem til den 3. maj 2024. Han nægter sig skyldig.
To andre mænd er i forvejen varetægtsfængslet i sagen.
Grundlovsforhøret blev afholdt bag lukkede døre, og Østjyllands Politi ønsker p.t. ikke at oplyse yderligere om sagen.
**
Grundlovsforhør ved Retten i Aarhus kl. 09.50
Østjyllands Politi fremstiller i dag kl. 9.50 en 18-årig mand i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus. Han er sigtet for røveri og forsøg på andet seksuelt forhold end samleje begået mod en 41-årig kvinde på en adresse i Viby J, hvor hun arbejdede som prostitueret.
Det var mandag den 26. februar, at den 41-årige kvinde blev opsøgt af to maskerede gerningsmænd, hvoraf den 18-årige med kniv forsøgte at true hende til seksuelle ydelser, mens begge gerningsmænd – en 17-årig og den 18-årige – udsatte hende og en anden 34-årig kvinde for røveri ved at stjæle nogle tusinde kroner i kontanter og telefoner fra adressen.
Den 18-årige er foruden sigtelserne for røveri og forsøg på andet seksuelt forhold en samleje mod den 41-årige kvinde også sigtet for at have overtrådt knivloven.
Episoden blev anmeldt til Østjyllands Politi dagen efter, tirsdag den 27. februar, hvorefter en 21-årig mand mandag den 25. marts blev anholdt på en nærtliggende adresse i forbindelse med efterforskningen af sagen. Den 21-årige er i går blevet løsladt, da det ikke længere er politiets vurdering, at han har en relation til sagen.
Østjyllands Politi har på nuværende tidspunkt ikke yderligere kommentarer til sagen, men politiet arbejder på at få klarlagt, om der kan være en uddybende relation til et lignende groft overfald begået mod en 32-årig kvindelig prostitueret søndag den 28. januar i samme bydel, hvor den 17-årige i forvejen er sigtet.
Her tvang tre gerningsmænd sig med kniv til samleje og andre seksuelle ydelser samt udsatte den 32-årige kvinde for røveri. Den 17-årige unge mand sidder pt. varetægtsfængslet i denne sag, som også fortsat er under efterforskning.
Et tredje og lignende groft overfald mod er også for nyligt blevet anmeldt til politiet, og Østjyllands Politi opfordrer vidner samt evt. øvrige ofre om at rette henvendelse til politiet, så sagerne kan blive efterforsket og gerningsmændene identificeret.
**
Mand med bue skabte utryghed på Langenæs
Torsdag morgen kl. 08.19 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse om, at en ukendt mand udviste utryghedsskabende adfærd, da han var blevet set være i besiddelse af en bue og dertilhørende pile på et grønt område ved Langenæs Allé i Aarhus C.
Ifølge anmeldelsen var der tale om en form for en hjemmelavet bue og hjemmelavede pile, som manden stod og skød med i nærheden af boldbanerne i området, men ved politiets ankomst til stedet kort tid efter, var vedkommende forsvundet fra det grønne område.
Østjyllands Politi fandt dog hurtigt frem til, at der var tale om en 43-årig mand, som boede i en lejlighed i nærheden.
Politiet rettede derfor henvendelse på mandens adresse og kom i kontakt med ham, hvorefter han blev anholdt uden dramatik. Anholdelsen fandt sted kl. 10.48.
Den 43-årige mand blev sigtet for at overtræde våbenloven ved at have været i besiddelse af en bue og dertilhørende pile på et offentligt tilgængeligt sted, hvorefter politiets afspærringer i området blev ophævet og manden taget med til nærmere afhøring.
Det er ikke politiets vurdering, at nogen personer har været udsat for nærtliggende fare i forbindelse med episoden, og Østjyllands Politi har ikke yderligere kommentarer til sagen.
**
Velafviklet pokalsemifinale i Aarhus trods strømsvigt og udskydelse
Omkring 15.000 østjyske fodboldfans kom torsdag aften lidt senere i seng end oprindeligt planlagt, da fodboldkampen mellem AGF og FC Nordsjælland måtte udskydes fra kl. 20.00 til kl. 21.30 grundet tekniske udfordringer med belysningen på stadion.
Set med politiets briller forløb optakten og selve kampen uden nævneværdige udfordringer, men efter slutfløjtet blev aftenens forløb for meget for en gruppe tilrejsende fans af udebaneholdet.
På Stadion Allé i Aarhus C forsøgte blandt andet en 17-årig ung mand fra Farum at indlede sig i slagsmål med en gruppe forbipasserende fans af hjemmeholdet, hvorefter politiet måtte gribe ind.
Den 17-årige udviste en aggressiv og konfronterende adfærd og kaldte i den forbindelse betjentene for diverse skældsord, hvorefter han blev anholdt. Den 17-årige erkendte, og hans mor blev kontaktet og orienteret om episoden.
Også en 17-årig ung mand fra Allerød deltog i urolighederne, hvorfor også han blev anholdt med den fornødne magt og ilagt håndjern, sigtet for ordensbekendtgørelsen, fornærmelig tiltale af politiet og maskering, som han blev fundet i besiddelse af. Han erkendte alle forhold og hans far blev kontaktet.
Også de sociale myndigheder blev underrettet om de to unge mænds opførsel.
I forbindelse med anholdelsen af uromagerne forsøgte en gruppe af personer, som de 17-årige var en del af, at blande sig i politiets arbejde, hvorfor det blev nødvendigt at trække stave og tilkalde flere betjente og hundepatruljer for at få ro på situationen.
En kvinde blev efterfølgende bidt af en politihund, da hun forsøgte at komme igennem politiets afspærring ved de anholdte personer. Den pågældende kvinde blev senere genkendt og kan se frem til at blive sigtet for ikke at efterkomme politiets anvisninger.
Også en 23-årig mand fra Birkerød blev anholdt, sigtet for ikke at efterkomme politiets anvisninger, da også han forsøgte at gå gennem hundepatruljernes afspærringer. Den 23-årige mand blev ligeledes bidt af en politihund, da han forsøgte at forcere afspærringen.
De tre anholdte blev løsladt senere på aftenen og fik i fællesskab lov at tage toget mod Sjælland.
**
Indbrud
Der er det seneste døgn anmeldt to indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds.
- På Rolfsgade i Viby J begået mellem onsdag d. 10/4 kl. 22.00 og torsdag d. 11/4 kl. 07.00
- På Horsevænget i Tranbjerg J begået mellem fredag d. 5/4 kl. 00.00 og mandag d. 8/4 kl. 00.00
Pressekontakt
E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087
Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.
Telefon: 8618 2877