Østjyllands Politi: uddrag af døgnrapporten 16. december 2025
Her finder du et uddrag af det seneste døgns hændelser i Østjyllands politikreds.
Grundlovsforhør ved Retten i Randers kl. 10.30
Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstiller tirsdag kl. 10.30 en 34-årig mand og en 30-årig kvinde i grundlovsforhør ved Retten i Randers. De er sigtet for at have været i besiddelse af en håndgranat under særligt skærpende omstændigheder
Østjyllands Politi modtog mandag eftermiddag kl. 13.13 en anmeldelse om, at en person på en adresse i det sydvestlige Randers angiveligt var i besiddelse af en håndgranat.
Flere patruljer rykkede derfor straks til stedet og fik afspærret et større område omkring den relevante adresse på Skovlund i Randers SV, mens politiet arbejdede på at få kontakt til personerne på stedet.
Kort tid efter - omkring kl. 14.40 - kunne Østjyllands Politi på adressen foretage anholdelse af den 34-årige mand, mens den 30-årige kvinde blev anholdt kl. 14.43.
Til dagens grundlovsforhør ved Retten i Randers vil Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi anmode om lukkede døre af hensyn til sagens fortsatte efterforskning.
Du kan læse mere om sagen i tidligere udsendte pressemeddelelse på linket her: https://politi.dk/oestjyllands-politi/nyhedsliste/to-personer-anholdt-fundet-i-besiddelse-af-en-haandgranat/2025/12/16
**
To udenlandske kvinder anholdt under kontrol på bordel
Betjente fra Udlændingesektionen ved Østjyllands Politi kørte mandag aften til en adresse i Risskov for at føre kontrol, da der angiveligt skulle være bordel på stedet med mulig udførelse af ulovligt arbejde.
På adressen traf betjentene kl. 18.02 to 36-årige udenlandske kvinder fra henholdsvis Ukraine og Den Dominikanske Republik, som begge blev sigtet for at udføre ulovligt arbejde, mens sidstnævnte også blev sigtet for ulovligt ophold, da hendes opholdstilladelse var udløbet.
De to kvinder vil nu få deres sager forelagt Udlændingestyrelsen som skal vurdere, om de skal udvises. Center mod Menneskehandel har vurderet, at de to kvinder ikke formodes at have været udsat for menneskehandel.
Østjyllands Politi efterforsker, om der kan være blevet begået rufferi på stedet.
**
Otte køretøjer involveret i færdselsuheld
Østjyllands Politi modtog mandag morgen kl. 07.29 en anmeldelse om, at der var sket et harmonikasammenstød på Østjyske Motorvej E45 i nordgående retning i forbindelse.
Efter nogle få minutter var politi og redningspersonalet fremme ved uheldsstedet i Tilst, hvor betjentene kunne konstatere, i alt otte køretøjer havde været involveret i færdselsuheldet.
Ingen personer var umiddelbart kommet til skade, men flere blev tilset i en ambulance. De involverede køretøjer var også alle sluppet med mindre materielle skader. Alle køretøjerne var placeret i den 2. vognbane, hvorfor trafikken kunne passere uheldsstedet med lav hastighed, men episoden medførte alligevel en del forsinkelse og kødannelse i myldretidstrafikken. Politiet forlod ulykkesstedet en times tid efter anmeldelsestidspunktet.
En 34-årig kvinde fra Solbjerg, en 52-årig kvinde fra Hadsten og en 57-årig mand fra Hedensted blev hver især sigtet for ikke at have holdt nok afstand til den forankørende. Alle biler og involverede personer var efterfølgende i stand til at køre fra stedet.
**
Ældre kvinde svindlet af bankbud
Mandag kl. 12.45 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse om, at en 84-årig kvinde i Aarhus C var blevet udsat for bedrageri, da hun havde udlevet sit betalingskort til et såkaldt bankbud.
Ifølge anmeldelsen var der efterfølgende blevet hævet mere end 10.000 kroner fra den 84-åriges konto, og gerningsmanden havde derudover også taget et ur og nogle værdifulde smykker fra stedet.
Østjyllands Politi efterforsker sagen nærmere med henblik på at få identificeret og sigtet gerningsmanden.
Husk på, at banker og offentlige myndigheder aldrig vil sende medarbejdere ud til borgere efter kort, koder eller andre værdier. Udlever aldrig noget til 'bude' fra banken. Hvis nogen ringer og siger de er fra banken og vil have koder, så læg røret på og kontakt politiet med det samme.
I sidste uge blev to mænd på henholdsvis 22 og 23 år idømt fængsel for en lang række forhold af bedrageri og databedrageri i relation til sager om falske bankbude. Det kan du læse mere om her: https://politi.dk/oestjyllands-politi/nyhedsliste/to-maend-idoemt-faengsel-for-bedragerier-mod-en-lang-raekke-aeldre-borgere/2025/12/10
**
Indbrud
Der er det seneste døgn anmeldt to indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds.
På Byagervænget i Beder begået mellem fredag d. 12/12 kl. 10.00 og mandag d. 15/12 kl. 12.30
På Atlasvej i Højbjerg begået mellem torsdag d. 4/12 kl. 15.00 og mandag d. 15/12 kl. 10.00
Pressekontakt
E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087
Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.
Telefon: 8618 2877