Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

22. oktober 2024 15:40

Afspærring ved universitet ophæves: UV-stråler skyld i øjensmerter

Alt tyder på, at det var UV-stråler fra et desinficeringsanlæg i en kantine på Aarhus Universitet, der har givet en række personer ubehag og øjensmerter.

”Vi har fundet frem til, at der har været et UV-anlæg, der ved en fejl har stået tændt. Sammenholder vi det med vores indledende undersøgelser, og de symptomer som borgerne har haft, så tyder alt på, at det er her, årsagen skal findes. Der er ingen tegn på noget kemisk eller biologisk udslip, og derfor stopper vi nu de videre undersøgelser og ophæver afspærringen,” siger politiinspektør René Raffo. 

Sundhedsmyndighederne har været i kontakt med 23 borgere, der har meldt om ubehag og svie i øjnene, efter de har opholdt sig på universitetet mandag. 

”Det ser ud til, at de har fået det, man populært sagt kalder svejseøjne og det ubehageligt, men heldigvis ikke alvorligt. Typisk vil symptomerne aftage efter 1-2 døgn, og det er ikke noget, man tager permanent skade af,” siger Niels-Christian Emmertsen fra Præhospitalet i Region Midtjylland. 

Hvis man har stærke smerter, eller symptomerne ikke aftager efter et par dage, skal man kontakte egen læge eller vagtlægen. 

 

Godt samarbejde på tværs af myndigheder

I løbet af natten til tirsdag fik politiet meldinger fra sundhedsmyndighederne om, at flere personer, der havde opholdt sig i universitetets bygninger mandag, havde fået kløe og ubehag i øjnene. Det førte til, at et område i Universitetsparken blev afspærret, og eksperter fra Beredskabsstyrelsen og Center for Biosikring og Bioberedskab blev tilkaldt. 

Det endte dog med, at der alligevel ikke blev brug for tilbundsgående undersøgelser.

”Vi ville ikke tage nogen som helst chancer, og derfor var det en ret stor indsats fra start. Vi har haft et stærkt samarbejde på tværs af myndighederne, og universitetet tacklet det her rigtig godt, så en stor tak til alle for indsatsen,” siger politiinspektør René Raffo. 

Se tidligere nyhed udsendt om sagen: Omraade afspaerret i Universitetsparken

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

6. juli 2026

Østjyllands Politi

Hjælp politiet: To mænd efterlyst for overfald i Asferg

Østjyllands Politi beder om offentlighedens hjælp til at få udfundet to mænd, der er mistænkt i en sag om et overfald, hvor en 20-årig mand blev udsat for grov vold, røveriforsøg og afpresning. Episoden fandt sted i midten af juni i Asferg.

3. juli 2026

Østjyllands Politi

Mand idømt fængsel for adskillige indbrud

En 33-årig mand blev tirsdag idømt et år og otte måneders fængsel ved Retten i Aarhus for blandt andet 11 indbrud og to indbrudsforsøg begået i en periode mellem december 2020 og april 2026.

3. juli 2026

Østjyllands Politi

Østjyllands Politi efterforsker skudepisode i Brabrand

Natten til fredag kl. 00.46 fik Østjyllands Politi en anmeldelse om, at der var afgivet skud på Gudrunsvej i Brabrand. Flere patruljer kørte hurtigt til stedet, hvor der blev foretaget afhøringer og lavet tekniske undersøgelser. En bygning var blevet ramt af projektiler, men ingen var kommet til skade. Der er p.t. ingen anholdte til sagen.