Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

26. august 2022 10:42

Havde ikke samtykke: 21-årig mand dømt for voldtægt

En 21-årig mand blev torsdag ved Retten i Randers idømt en fængselsstraf på et år og ni måneder for at have voldtaget en 17-årig ung kvinde i en lejlighed i Randers.

Retten i Randers udefra forfra

Foto: Østjyllands Politi

Den 17-årige var natten til den 1. april i år i byen med nogle venner, da de mødte den 21-årige, som kendte nogle af vennerne. Senere tog flere fra gruppen sammen hjem til en lejlighed i Randers, hvor den 21-årige og den 17-årige fik en madras, de begge skulle sove på. 

Ifølge den 17-åriges forklaring begyndte den 21-årige at gnubbe sig op ad hende, mens hun lå med ryggen til ham. Den 17-årige forklarede i retten, at hun rystede på hovedet, da den 21-årige spurgte, om hun havde lyst til sex, men at han alligevel trak trusserne af hende, og at hun stivnede, mens han gennemførte samlejet.

Den 21-årige forklarede derimod, at han mente, at hun med sit kropssprog viste, at hun havde lyst, og at der var tale om frivillig sex. 

 

Vanskelig bevisførelse 

”Bevisførelsen i voldtægtssager er ofte meget vanskelig, og det gør sig særligt gældende, når der er tale om samtykkesager. I denne sag var Retten enig med anklagemyndigheden i, at der ikke var samtykke. Retten lagde blandt andet vægt på kvindens forklaring og en efterfølgende chatkorrespondance mellem hende og den 21-årige, ” siger specialanklager Jesper Rubow. 

Den 21-årige blev også dømt til at betale en erstatning på 70.000 kroner til den 17-årige. Han udbad sig betænkningstid i forhold til at anke dommen. Han blev varetægtsfængslet, efter dommen var afsagt.  

 

Pressekontakt

Specialanklager Jesper Rubow, tlf. 2910 9656

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

3. juli 2026

Østjyllands Politi

Mand idømt fængsel for adskillige indbrud

En 33-årig mand blev tirsdag idømt et år og otte måneders fængsel ved Retten i Aarhus for blandt andet 11 indbrud og to indbrudsforsøg begået i en periode mellem december 2020 og april 2026.

3. juli 2026

Østjyllands Politi

Østjyllands Politi efterforsker skudepisode i Brabrand

Natten til fredag kl. 00.46 fik Østjyllands Politi en anmeldelse om, at der var afgivet skud på Gudrunsvej i Brabrand. Flere patruljer kørte hurtigt til stedet, hvor der blev foretaget afhøringer og lavet tekniske undersøgelser. En bygning var blevet ramt af projektiler, men ingen var kommet til skade. Der er p.t. ingen anholdte til sagen.

1. juli 2026

Østjyllands Politi

59-årig mand anholdt efter forsøg på manddrab i Hammel

En 59-årig mand er onsdag formiddag blevet anholdt på Jagtvej i Hammel, da Østjyllands Politi kort forinden havde modtaget en anmeldelse om et alvorligt overfald. Den 59-årige mand er sigtet for forsøg på manddrab begået mod en 39-årig kvinde, og han vil torsdag blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Randers.