Dømt for at bruge Bandidos-kendetegn
En 24-årig mand er ved Retten i Aarhus blevet dømt for at have anvendt kendetegn fra den forbudte rockergruppering Bandidos MC i Danmark ved bl.a. at have skrevet symboler, tegn og tekst på vægge og inventar i sin celle i arresten.

Foto: Østjyllands Politi
Den 24-årige sad varetægtsfængslet i Aarhus Arrest i en sag om et voldeligt overfald begået på Banegårdspladsen i Aarhus, og i en periode mellem den 9. september og 10. oktober sidste år skrev han blandt andet ”Bandidos Aarhus” og ”BFFB” (Bandidos forever, forever Bandidos) på et ark papir og inventaret og væggene i cellen.
Derudover stillede han en bog med Bandidos-logo sådan, at man kunne se det ved indgangen til cellen.
Blev forbudt i maj
Den 22. maj 2024 blev Bandidos foreløbigt forbudt, og siden har det været ulovligt at videreføre foreningen ved for eksempel at gå rundt offentligt med foreningens logo eller på anden måde gøre brug af tegn, symboler og lignende.
Den 24-årige blev dømt for overtrædelse af straffeloven ved at anvende Bandidos MCs kendetegn i arresten. Han fik ikke nogen ekstra straf for forbrydelsen. Det skyldes, at han den 6. december 2024 blev idømt 1 ½ års fængsel for et knivoverfald i Aarhus.
Han nægtede tiltalen. De er pt. uvist om han modtager eller anker dommen.
Kan virke utrygt
”På vegne af anklagemyndigheden er jeg naturligvis tilfreds med, at Retten i Aarhus var enig med anklagemyndigheden i, at der var tale en overtrædelse af straffeloven ved på den måde at anvende Bandidos MC´s kendetegn i arresten,” siger specialanklager Jesper Rubow i Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi.
”Baggrunden for bestemmelsen er, at det kan virke utryghedsskabende i arresten, når de indsatte reklamerer for deres tilknytning til forbudte foreninger – i dette tilfælde Bandidos MC – ligesom det kan ses som en form for reklame, som potentielt kunne få nogen til at begynde i en rockergruppering. Det er baggrunden for, at det er strafbart”, supplerer Jesper Rubow.
Pressekontakt
Specialanklager Jesper Rubow, tlf. 2910 9656
Pressekontakt
E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087
Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.
Telefon: 8618 2877