Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

10. februar 2020 15:13

Dømt for at tømme en peberspray i Lidl

En nu 69-årig mand er ved Retten i Aarhus blevet idømt tre måneders betinget fængsel for at have tømt en peberspray i Lidl i Viby i oktober sidste år.

Retten i Aarhus tæt på

Foto: Østjyllands Politi

Tirsdag den 22. oktober 2019 kl. 18.47 blev Østjyllands Politi kaldt til Lidl på Christian X’s Vej i Viby, fordi flere kunder havde fået det dårligt. Da der i første omgang var mistanke om et muligt kemikalieudslip, evakuerede politiet godt 30 personer i butikken, der alle havde gener i form af hosten, brænden i brystkassen, rødme og svien i øjnene, trykken for brystet, svimmelhed og vejrtrækningsbesvær. 


Området omkring Lidl blev afspærret, mens Beredskabsstyrelsens kemiske beredskab ”HazMat” undersøgte området nærmere. Der blev dog ikke fundet spor af farlige kemikalier.

 

Peberspray tømt i indgangspartiet

Det viste sig, at kunderne var blevet udsat for peberspray, som den dengang 68-årige mand havde sprøjtet ved indgangspartiet, hvor de godt 30 personer alle havde passeret.

Via overvågning og elektroniske spor fandt politiet frem til gerningsmanden, der senere samme aften blev anholdt på sin bopæl i Aarhus Vest. Her fandt politiet flere ulovlige pebersprays, som han blev sigtet for at have indført i Danmark. Derudover blev han sigtet for grov vold ved at have udsat flere personer for peberspray. Den spray, han havde brugt i Lidl, blev fundet i butikken.

Den 69-årige mand blev mandag ved Retten i Aarhus idømt tre måneders betinget fængsel med tilsyn af Kriminalforsorgen og et vilkår om at undergive sig psykiatrisk behandling.

”Jeg er godt tilfreds med dommen. Det påvirkede et større antal personer, og retten var enig i, at det var et angreb af farlig karakter, der blev henført til bestemmelsen om kvalificeret vold i straffelovens § 245”, siger anklagerfuldmægtig Pia Udbye.

Den 69-årige mand modtog dommen.

 

**

 

Pressekontakt

Anklager Pia Udbye, telefon 2269 1174

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

29. maj 2026

Østjyllands Politi

Naboer lagde mærke til sort bil: Indbrudstyve fældet

To indbrudstyve blev onsdag idømt længere fængselsstraffe for en lang række indbrud flere steder i Jylland. Det var bl.a. vidneudsagn fra opmærksomme naboer, der ledte politiet på sporet af gerningsmændene.

26. maj 2026

Østjyllands Politi

Efterforsker forsøg på brandstiftelse i bygning

Østjyllands Politi modtog natten til tirsdag en anmeldelse om et indbrud i en bygning på Nørre Allé i Aarhus. Da betjentene kom ud på stedet, lugtede det kraftigt af benzin flere steder, og efter at have foretaget tekniske undersøgelser, efterforsker Østjyllands Politi nu sagen som et forsøg på forsætlig brandstiftelse.

22. maj 2026

Østjyllands Politi

Frifundet for drab - Dømt for grov vold

En 35-årig mand blev fredag ved Retten i Aarhus frifundet for drab, men idømt to år og seks måneders fængsel for grov vold i gentagelsestilfælde. Tiltalen var rejst i forbindelse med knivstikkeri begået i august 2025 i Jægergårdsgade, hvor en 37-årig mand pådrog sig alvorlige skader og afgik ved døden som følge heraf. Den 35-årige mand modtog dommen.