Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

25. september 2023 14:33

Formodede tyvekoster: Er det din Bamsestol?

Østjyllands Politi søger ejerne af en Bamsestol, to PH-lamper og noget sølvtøj, som blev fundet i forbindelse med en ransagning.

Ransagningen blev foretaget i sidste måned på en adresse i Aarhus-området i forbindelse med efterforskningen af en sag, og politiet er af den overbevisning, at genstandene er stjålet. 

To mænd er mistænkt i sagen, men det er ikke lykkedes at finde frem til, hvor stol, lamper og sølvtøj kommer fra. Derfor beder politiet nu offentligheden om hjælp til at finde frem til ejerne. 

 

Der er tale om følgende genstande: 

En Hans Wegner ”Bamsestol” i lysblå/lilla ternet stof
To PH 3½ - 3 kobber-pendler
Diverse sølvtøj

Er det dine ting, kan du kontakte Østjyllands Politi på tlf. 114. 

 

bamsestol, fremlysning, phlamper, fremlysning

sølvtøj, fremlysning

 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

5. marts 2026

Østjyllands Politi

19-årig mand skubbet ud foran tog: Intensiv efterforskning er i gang

Østjyllands Politi modtog onsdag aften en anmeldelse om, at en person var blevet skubbet ud på togskinnerne ved letbanestationen i Mørke. Aftenen og natten igennem har politiet været til stede i området og indhentet videoovervågning og foretaget sporsikring. Sagen bliver efterforsket intensivt med henblik på at få fastlagt et hændelsesforløb og få foretaget anholdelse af gerningsmanden.

24. februar 2026

Østjyllands Politi

Mistænkt i voldtægtssag fra Langenæs anholdt i England og udleveret til Danmark

Betjente fra Østjyllands Politi har tirsdag formiddag været en tur i England i forbindelse med udleveringen af 27-årig mand, der er mistænkt i en voldtægtssag fra Langenæs i Aarhus C. Den 27-årige mand blev anholdt i december sidste år i Manchester forud for sin udlevering til retsforfølgelse i Danmark, og han vil onsdag formiddag blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus.

24. februar 2026

Østjyllands Politi

Østjyllands politidirektør stopper til august

Direktør ved Østjyllands Politi, Kirsten Dyrman, går på pension, når hendes kontrakt udløber den 1. august i år.