Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

27. april 2023 16:33

To kvinder og to mænd tiltalt i drabssag fra Djursland

Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi har rejst tiltale mod fire personer for efter forudgående planlægning at have dræbt en 40-årig mand på Djursland i juli sidste år.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

De tiltalte er en 39-årig kvinde, en 39-årig mand, en 24-årig kvinde og en 23-årig mand, der alle kendte den 40-årige. 

Ifølge anklageskriftet var klokken omkring 16.30 den 14. juli, da den 40-årige ved slag med metalrør og kvælning eller på anden voldelig vis blev dræbt. 

Efter drabet blev den dræbtes tøj brændt, der blev sat ild til hans bil for at slette sporene, og liget blev pakket ind i plastik, hvorefter det blev gemt i en skov ved Gassum. På den baggrund er de to kvinder og to mænd også tiltalt for bevisbortskaffelse, brandstiftelse og usømmelig omgang med lig. 

 

Også tiltalt for tre drabsforsøg

Derudover er alle tiltalt for tre drabsforsøg, da anklagemyndigheden mener, at det var meningen, at den dræbte tre gange i dagene op til den 14. juli skulle dræbes, men at disse drabsforsøg mislykkedes, da den 40-årige nåede at køre fra stedet, inden de fik fat i ham. 

”Politiet har foretaget en omfattende efterforskning, og anklagemyndigheden har foretaget en vurdering på baggrund det omfangsrige materiale, der ligger i sagen. Det siger sig selv, at det er en voldsom sag, når fire personer er tiltalt i en drabssag, og yderligere en person allerede har fået en lang fængselsstraf for drabet. Når sagen bliver fremlagt i retten, vil anklagemyndigheden komme nærmere ind på, hvad motivet kan være, og på hvordan vi mener, det hele er blevet planlagt og udført, ” siger specialanklager Jesper Rubow. 

En 26-årig mand blev ved en tilståelsessag i januar i år idømt 12 års fængsel for at have været med til drabet på den 40-årige. En 37-årig mand er desuden tidligere blevet idømt et halvt års fængsel for at have hjulpet gruppen med at skaffe lig og beviser af vejen. 

Sagen er endnu ikke endeligt berammet ved Retten i Randers, men den kommer forventeligt til at starte op i juni. 

Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi ønsker ikke at udtale sig yderligere i sagen, før den har været for retten. 

 

 

 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

27. marts 2026

Østjyllands Politi

To drenge idømt fængsel for knivoverfald på gymnasium

To 16-årige drenge er fredag blevet idømt hver ni måneders fængsel i forbindelse med et overfald på en 17-årig dreng i december sidste år. Overfaldet fandt sted på et gymnasium i Tilst. Den ene af drengene blev i forbindelse med retssagen også kendt skyldig i en episode vedrørende trusler med kniv på en ungdomsuddannelse i det nordlige Aarhus.

27. marts 2026

Østjyllands Politi

Året 2025 i Østjyllands Politi

Østjyllands Politi har nu offentliggjort sin virksomhedsberetning for 2025. Beretningen giver et indblik i et år præget af store opgaver, høj aktivitet og vigtige begivenheder - både lokalt og internationalt.

27. marts 2026

Østjyllands Politi

Efterlysning: Kender du ham? Mistænkt for vold under festugen i Aarhus

OPDATERET: Den mand, politiet efterlyste, er nu identificeret. Vi har fjernet signalement og billede, og vi anmoder alle, der har delt efterlysningen om at gøre det samme.