Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

13. september 2023 10:14

Greb ud efter betjents pistol – idømt to års fængsel

En 24-årig mand blev tirsdag ved Retten i Randers idømt to års ubetinget fængsel for at have forsøgt at få fat i en politibetjents skydevåben under en anholdelse i marts i år.

Retten i Randers udefra forfra

Foto: Østjyllands Politi

Natten til den 23. marts rykkede Østjyllands Politi ud til et overfald på en beværtning i Grenaa, og den formodede gerningsmand blev efterfølgende anholdt i en lejlighed i nærheden. På samme adresse befandt den 24-årige mand sig også, og han blev aggressiv og opfarende, da han så politiet. 

Da betjentene ville anholde ham, gjorde han kraftigt modstand, mens han råbte flere trusler rettet mod dem, og han forsøgte gentagne gange at trække den ene betjents pistol op af hylsteret. Desuden prøvede han flere gange at få fat i en kniv, han havde i baglommen. 

Særdeles alvorligt og farligt

Det lykkedes dog betjentene at få lagt ham i håndjern og transporteret til politistationen uden, at nogen kom til skade. Den 24-årige blev varetægtsfængslet, og tirsdag blev han så dømt for trusler mod betjentene og forsøg på besiddelse af skydevåben under særligt skærpende omstændigheder. 

”Vi har desværre set flere af de her tilfælde, hvor man forsøger at få fat i betjentes skydevåben, typisk i forbindelse med en anholdelse. Det er jo særdeles farligt og kan ende helt galt, og dommen her viser, hvor alvorligt retten også ser på den slags sager, ” siger specialanklager Jakob Beyer. 

Den 24-årige nægtede sig skyldig. Han modtog dommen. 

 

Pressekontakt 

Specialanklager Jakob Beyer, tlf. 5124 3641

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

24. februar 2026

Østjyllands Politi

Mistænkt i voldtægtssag fra Langenæs anholdt i England og udleveret til Danmark

Betjente fra Østjyllands Politi har tirsdag formiddag været en tur i England i forbindelse med udleveringen af 27-årig mand, der er mistænkt i en voldtægtssag fra Langenæs i Aarhus C. Den 27-årige mand blev anholdt i december sidste år i Manchester forud for sin udlevering til retsforfølgelse i Danmark, og han vil onsdag formiddag blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus.

24. februar 2026

Østjyllands Politi

Østjyllands politidirektør stopper til august

Direktør ved Østjyllands Politi, Kirsten Dyrman, går på pension, når hendes kontrakt udløber den 1. august i år.

23. februar 2026

Østjyllands Politi

Sig det højt, hvis du er bekymret for et barn

På Lærkevej vokser hvert 6. barn op med vold, lyder det i en ny kampagne, som Østjyllands Politi er medafsendere på. Kampagnen sender en opfordring til alle voksne om at sige det højt, hvis de er bekymret for, om et barn oplever vold i hjemmet.