Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

12. februar 2020 15:55

Brød ind i villa – idømt fængselsstraf dagen efter


Dagen efter, at en litauisk indbrudstyv blev anholdt på fersk gerning, blev han idømt ubetinget fængsel i et år og to måneder, som han skal afsone med det samme. Dommen skyldes blandt andet, at den 39-årige litauer havde forbud mod overhovedet at opholde sig i Danmark.

Retten i Randers gulvtæppe logo

Foto: Østjyllands Politi

Indbruddet, som den 39-årige litauer begik sammen med en medgerningsmand, skete i en villa i Randers tirsdag aften. Uheldigvis for de ubudne gæster var der alarm med kamera i huset, og villa-ejeren fik derfor pludseligt besked om indbruddet via en app på sin mobil, hvor han tilmed kunne se tyvene liste rundt. Ejeren kontaktede politiet, der straks sendte en patrulje til stedet. 

Da betjentene kom frem til villaen, sprang den 39-årige mand ud af et vindue og forsøgte at løbe fra politiet. Flugten endte dog ved et plankeværk, som indbrudstyven ikke nåede at forcere, før en betjent greb fat i ham. Han blev anholdt og sigtet for indbrud - medgerningsmanden var nået at flygte. 

Det viste sig hurtigt, at den 39-årige slet ikke måtte være i landet, da han i 2014 blev idømt seks måneders fængsel for flere indbrud i Østjylland og efterfølgende blev udvist med et indrejseforbud. 

 

Skærpet straf for at bryde indrejseforbud

Onsdag middag, ikke mange timer efter indbruddet, stod den 39-årige i Retten i Randers, hvor han blev idømt ubetinget fængsel i et år og to måneder og fik en ny udvisningsdom.  

”Jeg er tilfreds med, at den tiltalte så kort tid efter anholdelsen, blev dømt i retten for at begå indbrud og bryde sit indrejseforbud, ” siger advokaturchef Jacob Balsgaard.  

Sidste år blev lovgivningen strammet i forhold til personer, der bryder deres indrejseforbud. 
Straffen er nu minimum på et års fængsel, hvis man bryder et indrejseforbud, man har fået i forbindelse med en dom på tre måneders fængsel eller over. De kriterier opfyldte den 39-årige, der altså fik et års fængsel alene for at bryde indrejseforbuddet. 

Den 39-årige erkendte og modtog dommen. 

 

Pressekontakt

Advokaturchef Jacob Balsgaard, tlf. 2269 1085

 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

30. april 2026

Østjyllands Politi

Idømt fængsel for vold og trusler mod samlever

Ved Retten i Aarhus er en 38-årig mand blevet idømt halvandet års fængsel for gennem en længere årrække at have udsat en tidligere samlever for gentagen vold, psykisk vold og trusler. Han nægter sig skyldig og har udbedt sig betænkningstid i forhold til at anke dommen til landsretten.

29. april 2026

Østjyllands Politi

Drabsforsøg på togperron: 42-årig mand idømt fængsel

En 42-årig mand er onsdag ved Retten i Aarhus blevet idømt seks års fængsel i en sag om et drabsforsøg begået ved togperronen på Aarhus Hovedbanegård. Episoden fandt sted i maj sidste år, hvor en 24-årig mand blev stukket i halsen med kniv og var i livsfare. Den 42-årige nægter sig skyldig og har anket dommen til landsretten.

28. april 2026

Østjyllands Politi

Fældet af DNA: 50-årig mand kendt skyldig i flere år gammel voldtægtssag

En 50-årig mand er ved Retten i Randers blevet kendt skyldig i en sag fra 2015, hvor en dengang 89-årig kvinde blev udsat for voldtægt i forbindelse med et groft overfald ved sin bopæl i Over Fussing nær Randers. Gerningsmanden blev anholdt sidste år på baggrund af såkaldt slægtsskabssøgning på tidligere sikrede DNA-spor fra sagen. Han nægter sig skyldig og har anket dommen til landsretten.