Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

15. april 2021 11:28

Skud affyret i Aarhus – mænd på scootere efterlyses

Østjyllands Politi fik onsdag kl. 16.25 anmeldelser fra flere borgere om, at der var affyret flere skud hen over vognbanerne i krydset Silkeborgvej/Vestre Ringgade i Aarhus.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Ifølge flere vidner blev skuddene affyret mod et ukendt mål af to mørkklædte mænd på en scooter, og politiet var hurtigt massivt til stede i området. Gerningsmændene var kørt fra stedet, og det lykkedes ikke at finde frem til dem.  

På stedet blev der fundet seks patronhylstre, og det viste sig, at en tilfældigt forbipasserende bil var blevet ramt i skærmkassen over venstre baghjul af et af skuddene. Den kvinde, der kørte bilen, var uskadt. Der var umiddelbart intet tegn på, at nogen var blevet ramt. 

Østjyllands Politi patruljerede i løbet af hele aftenen og natten konstant på vejene omkring krydset, og vil også den kommende tid være ekstra til stede i området. 

 

”Det er jo helt uacceptabelt, at der bliver skudt hen over en stærkt trafikeret vej, og vi tager den her sag meget alvorligt og efterforsker den intensivt. Vores klare formodning er, at motivet til skudepisoden skal findes i en intern konflikt i det kriminelle miljø, og vi er overbeviste om, at gerningsmændene havde et helt bestemt mål, de ville ramme, ” siger vicepolitiinspektør Lennart Glerup. 

 

Har du set mændene på scooteren?

Efterforskerne forsøger nu at finde frem til de to mænd på scooteren og hører meget gerne fra vidner, som har set de to mørkklædte mænd på en sort PGO-scooter uden nummerplader i Aarhus i går. 

”Vi har allerede afhørt en lang række vidner, der var på stedet, men vi hører gerne fra andre, som måske har set scooteren køre rundt et andet sted i Aarhus enten før eller efter selve skudepisoden,” siger Lennart Glerup. 

 

Har du oplysninger til politiet, kan du ringe 114. 

 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

30. juni 2025

Østjyllands Politi

Fire mænd idømt 19 års fængsel for røverier og voldtægter mod prostituerede

Ved Retten i Aarhus er fire yngre mænd i alderen 19-20 år mandag blevet idømt samlet 19 års fængsel for af have begået flere forhold af røveri og voldtægt mod en række prostituerede kvinder. Episoderne fandt sted i foråret 2024 på flere forskellige aarhusianske adresser.

27. juni 2025

Østjyllands Politi

EU-formandskab får stor betydning for trafikken i Aarhus

I forbindelse med den officielle indvielse af det danske EU-formandskab, vil flere centrale veje i Aarhus blive spærret omkring torsdag den 3. juli, hvor åbningsceremonien bliver afholdt. Afspærringerne får både betydning for bilisterne i Aarhus og for den kollektive trafik, mens der også vil blive indført et overflyvningsforbud over hele byen, som blandt andet er gældende for droner.

26. juni 2025

Østjyllands Politi

Er din bolig klar til sommerferie?

Når mange er afsted under sydligere himmelstrøg i sommerferien, er det desværre også højsæson for indbrudstyve. Østjyllands Politi opfordrer derfor til, at du gør en ekstra indsats for at sikre dit hus mod indbrud, hvis du skal afsted hjemmefra i ferien.