Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

23. november 2022 07:20

Nyt i drabssag fra Viby: 27 årig mand anholdt

Østjyllands Politi har anholdt en 27-årig mand, som sigtes for skuddrabet på den 21-årige mand, der natten til den 8. marts blev fundet død i sin bil i Viby.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Den 27-årige blev tirsdag kl. 10.00 anholdt på en adresse i Aarhus. Han fremstilles kl. 9.00 i grundlovsforhør i Retten i Aarhus. 

”Vi har i vores efterforskning foretaget et meget systematisk og struktureret efterforskningsarbejde. Vi har kigget timevis af videoovervågning igennem, foretaget en række vidneafhøringer og et stort antal tekniske undersøgelser, og det har alt sammen været med til at lede os frem til anholdelsen af den 27-årige, ” siger Brian Voss Olsen. 

Den 27-årige er ud over drabet sigtet for besiddelse af skydevåben på et offentligt sted under særligt skærpende omstændigheder. 

Den anholdte har ingen form for relation til den skuddræbte 21-årige mand. 

” Vi har arbejdet ud fra flere forskellige hypoteser til motivet for drabet, men det var dog allerede tidligt i efterforskningen, at vi kunne fastslå, at den 21-årige var et helt tilfældigt offer. Han havde ingen relationer til det det kriminelle miljø eller til bandegrupperinger, og han har heller ingen forbindelse til den nu anholdte person, ” siger politiinspektør Brian Voss Olsen.  

 

Anmodning om dørlukning ved grundlovsforhør

Østjyllands Politi kan ikke udelukke, at drabet kan være banderelateret, men det er fortsat for tidligt at konkludere, hvad motivet til skudafgivelsen var.
 
”Videoovervågning viser, at der mindst var to personer på gerningsstedet, så vi kan ikke udelukke, at der vil komme yderligere anholdelser. Vi har fortsat en del efterforskningsskridt, der skal foretages, og som vi gerne vil holde for os selv. Derfor ønsker vi på nuværende tidspunkt ikke at oplyse yderligere om sagen, ” siger Brian Voss Olsen. 

Anklagemyndigheden vil af hensyn til den videre efterforskning anmode om, at grundlovsforhøret bliver afholdt bag lukkede døre. 

 

Pressekontakt

Politiinspektør Brian Voss Olsen, tlf. 5130 9214


Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

19. august 2026

Østjyllands Politi

Genkender du denne mand? Østjyllands Politi efterlyser falskt bankbud

Østjyllands Politi beder offentligheden om hjælp til at identificere manden på billederne, som er mistænkt i to sager om svindel, hvor han har udgivet sig for at være fra banken.

18. august 2026

Østjyllands Politi

Midlertidigt militærområde på Aarhus Havn

Østjyllands Politi har givet Forsvaret samtykke til, at der bliver oprettet et midlertidigt militært område (MMO) på et område af Aarhus Havn. MMO'et vil være bevogtet og placeret på et havneområde uden adgang for offentligheden.

13. august 2026

Østjyllands Politi

Østjyllands Politi har fået ny politidirektør

Frits Kjeldsen tiltrådte 1. august som ny politidirektør ved Østjyllands Politi. Den nye politidirektør kommer fra stillingen som politidirektør i Syd- og Sønderjyllands Politi og overtager for Kirsten Dyrman, som er gået på pension fra udgangen af juli.