Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

5. juli 2024 21:18

Østjyllands Politi opretter visitationszone efter skyderi (NU OPHÆVET)

OPDATERET: VISITATIONSZONEN BLEV OPHÆVET 11. JULI 2024 KL. 15.00
Østjyllands Politi opretter nu visitationszone i dele af Viby J efter flere episoder, der efter politiets opfattelse har rod i stridigheder mellem nogle personer i det kriminelle miljø.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Natten til fredag blev der affyret skud mod en bygning på Damagervej i Viby J, og det er Østjyllands Politis vurdering, at den episode kan kædes sammen med et knivstikkeri lørdag i Viby og en påsat brand natten til tirsdag i en lejlighed i Brabrand. 

”Det er fuldstændigt uacceptabelt, at kriminelle på den måde skaber utryghed med skyderi og ildspåsættelse, og vi vil bruge alle de midler, vi kan, for at få det her stoppet. Vi håber, at visitationszonen kan være medvirkende til at skabe mere tryghed og få fjernet eventuelle våben fra gaden,” siger politiinspektør Anders Uhrskov, der tilføjer, at det drejer sig om en mindre personkreds, og at der på nuværende tidspunkt, ikke er tale om hændelser som led i en bandekonflikt. 

 

Kan ikke stå alene

Anders Uhrskov understreger, at visitationszonerne ikke kan stå alene i indsatsen. 

”Vi har fra første hændelse prioriteret disse sager højt, og vores efterforskere arbejder benhårdt på, at vi kan foretage anholdelser af gerningsmændene. Derudover har vi øget patruljeringen på gaden, og vi arbejder med en forebyggende og tryghedsskabende indsats i de berørte områder,” siger politiinspektøren. 

I en visitationszone kan politiet stikprøvevis foretage kropsvisitationer og ransage køretøjer for at søge efter våben. 

Visitationszonen gælder fra den 5. juli 2024 kl. 2200 til den 19. juli 2024 kl. 2200 og afgrænses således:

 

Sydlig afgrænsning:

Skanderborgvej mellem Viby Ringvej og Viby Idrætspark

Vestlig afgrænsning:  

Damtoften mellem Aarhus Syd Motorvejen og Ormslevvej
Ormslevvej mellem Damtoften og Viemosevej 
Viemosevej mellem Ormslevvej og Viby Idrætspark
Viby Idrætspark mellem Viemosevej og Skanderborgvej

Nordlig afgrænsning:

Aarhus Syd Motorvejen mellem Damtoften og Viby Ringvej

 

Østlig afgrænsning:

Viby Ringvej mellem Aarhus Syd Motorvejen og Skanderborgvej
De nævnte veje er indbefattet i visitationszonen.

 

Du kan læse grundlaget for oprettelse af visitationszonen på dette link

 

Har du oplysninger om sagerne til politiet, kan du give dem ved at ringe til tlf. 114. 

 

Visitationszone Viby

 

 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

20. april 2026

Østjyllands Politi

Mistænkt i bankbudssag: Kan du genkende ham?

En 86-årig mand fra Randers blev i marts narret til at udlevere sit kreditkort til en kriminel, der udgav sig for at være fra banken. Østjyllands Politi efterforsker sagen og offentliggør nu overvågningsbilleder af den formodede gerningsmand.

20. april 2026

Østjyllands Politi

Idømt anbringelse på psykiatrisk afdeling for drab på 50-årig kvinde

En 30-årig kvinde er blevet kendt skyldig i at have slået en tilfældig 50-årig kvinde ihjel i juni sidste år. Episoden fandt sted i Viby J, hvor den 50-årige kvinde sad i en bil, da den 30-årige kvinde tog kontakt til hende og stak hende ihjel med flere stik. Den 30-årige er foruden anbringelsesdommen blevet tildelt en advarsel om udvisning. Hun nægter sig skyldig.

17. april 2026

Østjyllands Politi

Seks mænd idømt fængsel for at videreføre forbudt forening

Ved Retten i Aarhus er seks mænd i alderen 25 til 48 år fredag blevet idømt hver især 40 dages fængsel for i maj 2024 at have deltaget i videreførelsen af Bandidos MC i Danmark, selvom foreningen på daværende tidspunkt var blevet foreløbigt forbudt. En person blev frifundet og yderligere én person får sin sag afgjort på et senere tidspunkt, da han ikke mødte ikke op i retten.