Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

6. april 2024 13:20

Vidner søges: Politiet efterforsker voldsomt overfald i Aarhus

Østjyllands Politi leder p.t. efter to gerningsmænd til et voldsomt overfald lørdag formiddag i Aarhus C, hvor en 35-årig mand blev slået i hovedet med et slagvåben.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Lørdag kl. 09.45 fik politiet en anmeldelse om, at to mænd havde overfaldet en mand på gaden ud for en adresse på Viborgvej, tæt på Ringkøbingvej, og flere patruljer kørte til stedet. 

Den 35-årige blev kørt til behandling for flere skader, som dog umiddelbart ikke er livstruende. 

Gerningsmændene var væk, da politiet kom frem, men Østjyllands Politi har sikret flere spor på stedet og afhørt en række vidner. 

 

Vidner kan kontakte politiet på tlf. 114

”Ud fra de oplysninger vi har fundet frem til i den indledende efterforskning, så tyder det på, at overfaldet har bund i en konflikt mellem nogle enkelte personer og en uenighed, der opstår ude på stedet. Det er et groft overfald, og en sag vi tager meget alvorligt, og vi har  iværksat en intensiv efterforskning,” siger vicepolitiinspektør Thomas Schouby. 

Selvom Østjyllands Politi allerede har afhørt flere vidner, hører de alligevel meget gerne fra borgere, der har set overfaldet eller har oplysninger i sagen. Ved du noget, kan du kontakte politiet på tlf. 114. 

Af hensyn til den videre efterforskning ønsker Østjyllands Politi på nuværende tidspunkt ikke at oplyse yderligere detaljer om sagen. 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

2. februar 2026

Østjyllands Politi

Nyt samarbejde skal give akut sorghjælp til forældre, der mister et barn

Flere politikredse indgår nu et samarbejde med Dansk Center for Familier & Sorg, som skal støtte forældre, der får den værst tænkelige besked.

30. januar 2026

Østjyllands Politi

28-årig kvinde idømt flere års fængsel i terrorsag

En 28-årig kvinde er ved Retten i Aarhus blevet idømt fem års fængsel for blandt andet at have ladet sig hverve og træne til at begå terrorhandlinger i Syrien. Den 28-årige kvinde har siddet varetægtsfængslet siden oktober 2024, da hun ankom til Danmark og blev anholdt efter flere års ophold i en fangelejr i Syrien, hvor hun - sammen med sit barn - blev evakueret fra af de danske myndigheder. Hun nægter sig skyldig.

27. januar 2026

Østjyllands Politi

Fire straksdomme på en uge: Østjyske indbrudstyve sat i fængsel

I løbet af den seneste uges tid er fire mænd i alderen 47-58 år blevet idømt straksdomme, da de hver især er blevet anholdt i forbindelse med nyligt anmeldte forbrydelser og alle har haft flere tidligere forhold på samvittigheden. De fire mænd er desuden alle ved Retten i Aarhus blevet varetægtsfængslet frem mod endelig afsoning af deres respektive straksdomme.