Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

3. november 2021 12:45

19-årig varetægtsfængslet i drabssag – yderligere to anholdt

En 19-årig mand har ved et grundlovsforhør i Retten i Aarhus erkendt, at han stak en 18-årig mand, og han erkender vold med døden til følge i forbindelse med drabssagen i Viby. Han forklarer, at der var tale om nødværge.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Han blev varetægtsfængslet frem til den 25. november. Han tog forbehold for at kære kendelsen.

Dermed er han den tredje mand, der er varetægtsfængslet i sagen. 

 

Yderligere to anholdte

Østjyllands Politi har ud derudover anholdt yderligere to mænd i sagen. 

En 19-årig mand blev anholdt tirsdag kl. 16.10 på en adresse i Aarhus. Han sigtes for bortskaffelse af bevismateriale i forbindelse med drabssagen. Anklagemyndigheden har vurderet, at der ikke er grundlag for at fremstille ham i grundlovsforhør, og han blev derfor løsladt efter endt afhøring og sigtelse.

En 18-årig mand blev anholdt onsdag kl. 10.40 på politigården i Aarhus, hvor han henvendte sig efter aftale med politiet. Han sigtes for i forening med flere andre at have planlagt dét røveri mod den 18-årige, som ifølge politiets opfattelse endte med drab. Det skal nu vurderes, om der er juridisk grundlag for at fremstille ham i grundlovsforhør.  

 

”Det er vores vurdering, at gerningsmændene har planlagt at begå røveri mod den 18-årige, som de havde en forudgående aftale om at mødes med. Med de seneste to anholdelser og sigtelser lægger vi endnu et lag på vores opklaring af søndagens drab i Viby. Vi fortsætter vores intensive efterforskning, og vi har stadig en del arbejde foran os, ” siger politiinspektør Brian Voss Olsen. 

 

Kan komme flere anholdelser

Østjyllands Politi har med de seneste to anholdelser nu sigtet i alt fem mænd for forskellige roller i forbindelse med drabet og røveriet i Viby. Og der kan komme yderligere anholdelser. 

”Vi er i fuld gang med den videre efterforskning for at klarlægge, hvad der er sket før, under og efter drabet, og vi kan ikke afvise, at der kan komme yderligere anholdelser af personer, som kan have haft en rolle i forløbet, ” siger politiinspektøren.   

Siden drabet har Østjyllands Politi været ekstra synlige i Viby med øget patruljering og den mobile politistation. Også i løbet af onsdag vil den mobile politistation være til stede omkring Aarhus Handelsgymnasium og Viby Torv. 

 

Pressekontakt

Politiinspektør Brian Voss Olsen, tlf. 5130 9214

 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

12. november 2025

Østjyllands Politi

Stor stigning i antallet af indbrud - Østjyllands Politi øger indsatsen

Henover de seneste ugers tid har Østjyllands Politi oplevet en stor stigning i antallet af anmeldte indbrud fordelt rundt omkring i hele politikredsen. Politiet skærper derfor sin opmærksomhed på området for at få nedbragt antallet af indbrud og beder samtidig om borgernes hjælp.

6. november 2025

Østjyllands Politi

Flere yngre mænd anholdt i sag om groft overfald i Rosenhøj

Østjyllands Politi har tidligt torsdag morgen foretaget i alt seks anholdelser og tilbageholdelser i en sag om et groft overfald, der blev begået i september på to mindreårige drenge. Torsdagens politiaktion fandt sted på flere forskellige adresser i Viby J, og tre anholdte yngre mænd vil torsdag eftermiddag blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus.

5. november 2025

Østjyllands Politi

42-årig mand anholdt på anmodning af tysk politi

Østjyllands Politi har onsdag morgen kl. 8.20 på anmodning fra tysk politi anholdt en 42-årig mand. Anholdelsen blev foretaget ud for en adresse i Risskov, og indsatsen skete i tæt samarbejde med PET.