Spring til hovedindhold

Forslag

Rigspolitiet

Nyhed

29. januar 2026 06:08

Alvorlig ulykke på motorvejen i nat

En person er omkommet.

Patruljevogn fra siden

Foto: Niclas Jessen

Syd- og Sønderjyllands Politi fik klokken 01.34 en anmeldelse om en ulykke på Den Sønderjyske Motorvej ved Aabenraa på grund af glat føre. Kort efter skete endnu et uheld samme sted, da en lastbil ramte et af politiets køretøjer på ulykkesstedet.

 

En politibetjent er afgået ved døden og en anden kom alvorligt til skade ved ulykken og er indlagt. De pårørende er underrettet.

 

Motorvejen er afspærret i forbindelse med ulykken, mens der bliver foretaget en række tekniske undersøgelser på stedet.
Politiet har i øjeblikket ikke yderligere oplysninger.

Kontakt en pressemedarbejder i Rigspolitiet

Pressetelefon: 4174 0440

E-mail: presse@politi.dk

19. februar 2026

Rigspolitiet

Genetisk slægtsforskning: De første prøvesager er sendt afsted

I et samarbejde med de amerikanske myndigheder om genetisk slægtsforskning har politiet nu sendt de første straffesager afsted, så dna-spor fra sagerne kan blive sammenholdt med oplysninger fra en dna-baseret slægtsforskningsdatabase.

3. februar 2026

Rigspolitiet

Falske 20-kroner i omløb

Politiet advarer om, at der i øjeblikket er falske mønter i omløb. Borgere og erhvervsdrivende bør derfor udvise særlig opmærksomhed, når de modtager 20-kroners mønter.

26. januar 2026

Rigspolitiet

Politiets patruljebiler skal også køre på el

Efter en forsøgsperiode i fire politikredse med elbiler i det daglige beredskab har politiet besluttet, at politiets patruljebiler også skal kunne køre på el.