Spring til hovedindhold

Forslag

Rigspolitiet

Nyhed

27. december 2018 09:40

Landsdækkende indbrudstal 27. december 2018

Oversigt over antallet af anmeldte indbrud 27. december 2018.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

I dag er sidste dag, at politiet offentliggør landsdækkende juleindbrudstal.

 

I perioden fra den 20. december og frem til og med den 27. december har politiet i alt modtaget 744 anmeldelser om indbrud (foreløbigt). Sidste år lå det tilsvarende tal på 815. Det viser Rigspolitiets opgørelse.

 

På politiets nye hjemmeside kan man læse mere om, hvad skal have klar, hvis man skal anmelde et indbrud til politiet og hvad der så efterfølgende sker.

 

Læs mere om indbrud

 

Indbrudstal d 27 december 2018


Kontakt en pressemedarbejder i Rigspolitiet

Pressetelefon: 4174 0440

E-mail: presse@politi.dk

1. december 2025

Rigspolitiet

Invitation til baggrundsbriefing af politiets overblik over kriminelle familier

Pressen inviteres hermed til en baggrundsbriefing vedrørende politiets overblik over kriminelle familier.

12. november 2025

Rigspolitiet

Politiet advarer mod ulovligt fyrværkeri og øger fokus på online salg

Online salg af ulovligt fyrværkeri er stigende. Politiet har derfor igen i år fokus på salg via internettet frem mod nytår.

22. oktober 2025

Rigspolitiet

Politiet styrker indsatsen mod digitale seksualforbrydelser

Politiet skærper indsatsen over for digitale seksualforbrydelser ved at styrke den centrale visitation og indledende efterforskning.