Spring til hovedindhold

Forslag

Rigspolitiet

Nyhed

18. marts 2020 10:51

Politiet advarer mod falske sundhedsmedarbejdere

Politiet har de seneste dage set enkelte eksempler på svindlere, som foregiver at komme fra Sundhedsstyrelsen, for derved at skaffe sig adgang til (særligt ældre) borgeres hjem og værdigenstande.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

I de få tilfælde, som politiet kender til, har svindlerne opereret ved at ringe på hos ældre borgere og sige, at de kommer fra Sundhedsstyrelsen, og at de er kommet for at rengøre de ældres hjem. Svindlerne har i enkelte tilfælde været iklædt mundbind, handsker m.v.

 

Det er i enkelte tilfælde lykkedes svindlerne, at skaffe sig adgang til borgernes hjem og slippe afsted med værdigenstande og kontanter.

 

Sundhedsstyrelsen sender ikke medarbejdere ud til private, og politiet understreger, at man ikke skal lukke fremmede ind i sit hjem.

 

Politiet opfordrer endvidere børn og børnebørn til ældre borgere til at advare dem mod risikoen for svindel, og at fortælle dem, at de ikke skal lukke fremmede ind.

Kontakt en pressemedarbejder i Rigspolitiet

Pressetelefon: 4174 0440

E-mail: presse@politi.dk

16. oktober 2025

Rigspolitiet

Politiet skærper indsatsen over for strafbar chikane og trusler frem mod kommunal- og regionalvalget

Det skal være trygt for alle at tage aktivt del i demokratiet. Derfor iværksætter politiet en særlig indsats, der skal bidrage til, at alle frit og sikkert kan deltage i den demokratiske debat frem mod kommunal- og regionalvalget i november 2025.

13. oktober 2025

Rigspolitiet

Politiet får ny kommunikationskanal i 2026

Når politiet i fremtiden skal kommunikere korte beskeder af operativ karakter til offentligheden, vil det foregå via en ny kanal på politiets hjemmeside. Det sker for at sikre ejerskab over og fri adgang til kommunikationen. Den nye kanal tages i brug fra og med januar 2026.

26. september 2025

Rigspolitiet

Mere end 500 droneanmeldelser på nationalt plan i det seneste døgn

Politiet har i det seneste døgn modtaget mere end 500 anmeldelser fra borgere og andre om observationer af droner på tværs af alle politikredse. I Billund og Aalborg Lufthavn var der sent torsdag aften kortvarige nedlukninger af luftrummet, men sammenlignet med de seneste dage har natten til fredag været væsentligt mere rolig.