Spring til hovedindhold

Forslag

Rigspolitiet

Nyhed

31. oktober 2019 17:53

Politiet er også ude J-dag

Politiet vil de kommende dage være på gaden for at lave en målrettet indsats rettet mod spiritus- og narkotikakørsel.

Spirituskontrol

Foto: Rådet for Sikker Trafik

Traditionen tro afholder mange restauranter og værtshuse over hele landet arrangementer for at markere ”J-dagen” – dagen hvor årets julebryg frigives. ”J-dagen” markeres fredag den 1. november 2019 kl. 2059.

Politiet markerer frigivelsen af julebryggen med en landsdækkende målrettet indsats rettet mod spiritus-/narkotikakørsel. Indsatsen afholdes i dagene fra torsdag den 31. oktober til søndag den 3. november 2019. Politiet vil være tilstede alle dage og udføre kontroller i anledning af frigivelsen af julebryggen.

Politiassistent ved Rigspolitiets Nationale Færdselscenter, Christian Berthelsen opfordrer derfor til, at man på forhånd aftaler, hvem der skal holde sig ædru og køre bilen hjem efter festlighederne, eller at man tager en taxa eller bus hjem.

”Antallet af dræbte og alvorligt tilskadekomne i ulykker, hvor spiritus har været en medvirkende faktor, er over en periode fra 2013 til 2017 faldet med 27%”, udtaler Christian Berthelsen.

Ved den tilsvarende indsats i 2018 blev der landet over i løbet af de 4 kontroldage sigtet 112 spirituspåvirkede førere, hvoraf 21 var involveret i færdselsulykker, mens 110 førere blev sigtet for at køre i narkotika- eller medicinpåvirket tilstand, hvoraf 2 var involveret i færdselsulykker.

Spiritusulykker udgjorde 11 % af alle ulykker i 2018.

32 personer blev dræbt og 183 kom alvorligt til skade i spiritusulykker i 2017. Hovedparten af de, der kom til skade i en spiritusulykke, var selv påvirkede.


Kontakt en pressemedarbejder i Rigspolitiet

Pressetelefon: 4174 0440

E-mail: presse@politi.dk

14. januar 2026

Rigspolitiet

Politiet lancerer ny kommunikationskanal til operative meddelelser

I politiet tager vi ikke kun hul på et nyt år, men også en ny kommunikationskanal. Torsdag den 15. januar kan de første meddelelser udsendes via POLITI UPDATE - politiets nye kanal til korte og hurtige meddelelser af operativ karakter til offentligheden.

18. december 2025

Rigspolitiet

Gør julen tryg og livet surt for indbrudstyven

Julen er for mange lig med hygge, samvær og traditioner - men desværre også en periode, hvor indbrudstyve også er på rov. Når vi forlader hjemmet for at besøge familie og venner, holder tyvene øje med de huse, der står mørke og tomme. Heldigvis er der meget, man selv kan gøre for at forebygge indbrud.

14. december 2025

Rigspolitiet

Køb dit fyrværkeri lovligt - og brug det sikkert

Fra den 15. december må der igen sælges lovligt fyrværkeri i Danmark. For privatpersoner gælder det, at fyrværkeri kun må affyres fra den 31. december og frem til og med den 1. januar 2026.