Spring til hovedindhold

Forslag

Rigspolitiet

Nyhed

2. november 2023 18:17

Politiet på spirituskontrol

Politiet afholder spiritus- og narkokontrol i forbindelse med "J-dag". Kontrollerne løber fra fredag den 3. november til og med søndag den 5. november.

Igen i år afholdes de traditionsrige "Snefaldsfester" på mange restauranter og værtshuse landet over i forbindelse med "J-dagen".
Politiet markerer frigivelsen af julebryggen med en landsdækkende målrettet indsats rettet mod spiritus-/narkotikakørsel. Indsatsen afholdes i dagene fra fredag den 3. november til søndag den 5. november 2023. Politiet vil være tilstede alle dage og udføre kontroller i anledning af frigivelsen af julebryggen.

Politiassistent ved Rigspolitiets Koncernkommunikation, Christian Berthelsen opfordrer derfor til, at man på forhånd aftaler, hvem der skal holde sig ædru og køre bilen hjem efter festlighederne, eller at man tager en taxa eller bus eller tog hjem.

"Vi må nok forvente, at se rigtig mange mennesker i gadebilledet henover weekenden med start fredag, simpelthen pga. frigivelsen af julebryggen. Sidste år så vi mange festglade mennesker, hvor der generelt var en rigtig god stemning, og det forventer vi også i år. Vi vil være synlige i gadebilledet og byde folk velkomne, og håber at de får en fantastisk aften, men også tænker sig om og lader bilen stå og trække cyklen hjem", udtaler Christian Berthelsen.

Ved den tilsvarende indsats i 2022 blev der landet over i løbet af 3 kontroldage sigtet 74 spirituspåvirkede førere, hvoraf 19 var involveret i færdselsulykker.

I 2022 blev 29 personer dræbt og 160 kom alvorligt til skade i spiritusulykker. Hovedparten af de, der kom til skade i en spiritusulykke, var selv påvirkede.

Set over de sidste 10 år er der generelt sket et fald i antallet af dræbte og alvorligt tilskadekomne personer i trafikuheld, hvor der har været alkohol involveret, hvilket er enormt positivt" udtaler Christian Berthelsen, "men for at vi kan fortsætte en positiv udvikling kræver det ikke alene politiets tilstedeværelse - det kræver at hele samfundet - os alle sammen - tager ansvar og hjælper til for at forhindre spirituskørsel", fortsætter han.

Gode råd for at forhindre spirituskørsel

  • Aftal hvem der kører hjem - og så holder chaufføren sig ædru
  • Brug offentlig transport - tag eksempelvis en taxa, bussen eller toget
  • Se om du kan tale vedkomne fra at køre - alternativt tag nøglerne til bilen
  • Tilbyd evt. overnatning
  • Ring til politiet, hvis du har en mistanke om, at der køres spirituskørsel

Kontakt en pressemedarbejder i Rigspolitiet

Pressetelefon: 4174 0440

E-mail: presse@politi.dk

14. januar 2026

Rigspolitiet

Politiet lancerer ny kommunikationskanal til operative meddelelser

I politiet tager vi ikke kun hul på et nyt år, men også en ny kommunikationskanal. Torsdag den 15. januar kan de første meddelelser udsendes via POLITI UPDATE - politiets nye kanal til korte og hurtige meddelelser af operativ karakter til offentligheden.

18. december 2025

Rigspolitiet

Gør julen tryg og livet surt for indbrudstyven

Julen er for mange lig med hygge, samvær og traditioner - men desværre også en periode, hvor indbrudstyve også er på rov. Når vi forlader hjemmet for at besøge familie og venner, holder tyvene øje med de huse, der står mørke og tomme. Heldigvis er der meget, man selv kan gøre for at forebygge indbrud.

14. december 2025

Rigspolitiet

Køb dit fyrværkeri lovligt - og brug det sikkert

Fra den 15. december må der igen sælges lovligt fyrværkeri i Danmark. For privatpersoner gælder det, at fyrværkeri kun må affyres fra den 31. december og frem til og med den 1. januar 2026.