Spring til hovedindhold

Forslag

Albansk mand bag flere indbrud i Esbjerg er idømt fængsel og udvist af landet

Manden tilstod i retten 17 af de forhold, han var sigtet for.

En 43-årig albansk mand har været for retten i en sag om indbrud. De er begået primært i Esbjerg-området i november og december.

Manden blev stoppet på vej ud af landet den 26. december 2023, hvor politiet fandt adskillige smykker i hans kuffert. Manden kunne ikke redegøre for, hvor han havde dem fra. Han blev anholdt og fremstillet i grundlovsforhør dagen efter ved retten i Sønderborg – sigtet for flere tilfælde af indbrud.

 

Politiet fremviste smykkerne og fandt på den måde gerningssteder, ligesom der i forbindelse med efterforskningen blev udtaget DNA af manden. Den DNA-profil slog ud i politiets registre i forhold til adskillige indbrudstyverier i Danmark – særligt i Esbjerg-området.

 

I retten tilstod manden 17 af de forhold, han var sigtet for, og han blev idømt en frihedsstraf på 1 år og 3 måneders ubetinget fængsel, ligesom han er udvist af landet med indrejseforbud i 12 år.

Den dom er anklagerfuldmægtig Niklas Sindberg tilfreds med:

 

”Hjemmet er et sted, hvor man skal kunne føle sig tryg. Dommen her viser, at vi som samfund ser med stor alvor på indbrudstyveri i folks hjem,” siger anklageren i sagen.   

 

Den 43-årige blev anholdt på baggrund af samarbejde internt i politikredsen – heriblandt en fremadrettet efterforskning foretaget af den proaktive efterforskningsenhed, som er en del af Udlændingekontrolafdeling Vest (UKA Vest).

Enheden efterforsker sager om omrejsende kriminelle, der krydser landegrænsen for at begå kriminalitet.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

2. juni 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiets efterforskning og analyse ledte til stor mængde tyvekoster

Fem rumænske mænd blev anholdt fredag eftermiddag, fremstillet i grundlovsforhør lørdag og er nu varetægtsfængslede i fire uger.

29. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Polsk mand idømt langvarig fængselsstraf og udvist for bestandig for narkosmugling

Den polske mand kørte over grænsen med 5.040 gram kokain, 3.611 gram heroin og 6.480 gram hash gemt i bilen. Han blev anholdt kort efter,

29. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Patruljebåden standsede vandscooter i forbudszone

Politiet minder om at orientere sig i færdselsreglerne på vandet.