Spring til hovedindhold

Forslag

Politi sender dykkere i vandet ved Esbjerg Brygge

Politiet understreger, at der er ikke er nogen risiko for borgerne

Syd- og Sønderjyllands Politi har bedt Forsvaret afsøge et område i vandet ved Esbjerg Brygge mandag aften, efter en mand muligvis har kastet en genstand i vandet.

 

Politiet fik klokken 06.42 mandag morgen en anmeldelse om, at en mand opførte sig mistænkeligt i området ved Esbjerg Brygge. Den 46-årige mand viste sig at være meget påvirket af alkohol og blev anholdt for spirituskørsel. Politiets efterforskning viser, at manden muligvis har smidt en genstand i vandet og Forsvaret er derfor blevet bedt om at afsøge området med dykkere.

 

”Genstanden udgør ikke nogen form for risiko, ligesom der ikke er tale om personfarlig kriminalitet, men vi ved, at der i det gode vejr er mange mennesker i området, som rummer både strand og vandaktiviteter. Vi fortæller derfor på forhånd, at vi vil være til stede og at der ikke er grund til utryghed. Vi vil bare gerne vide, hvad der eventuelt er blevet kastet i vandet”, siger vicepolitiinspektør Søren Rønnov.

 

Det forventes, at dykkerne vil arbejde på stedet i nogle timer. Politiet har i øjeblikket ikke yderligere oplysninger i sagen.

 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

24. december 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

To rumænske mænd idømt fængsel og udvisning for indbrud i flere byer i Jylland

Indbruddene fandt sted i sommer i Struer, Ikast, Esbjerg, Padborg, Tønder, Thisted og Billund.

23. december 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Status efter indsats i Varde: Myndighederne fandt ikke eksplosiver men tomme granathylstre i lejlighed

Lejlighedens beboer er sigtet for overtrædelse af straffelovens paragraf 192 A om ulovlig besiddelse af våben og eksplosivstoffer.

23. december 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiet efterforsker anmeldelse om mulig opbevaring af eksplosiver på en adresse i Torvegade i Varde

Af hensyn til sikkerheden evakuerer politiet en række borgere i området, ligesom et større område bliver spærret af.