Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

20. februar 2025 15:19

29-årig mand idømt 14 års fængsel for narkosmugling

En 29-årig hollandsk statsborger fik 14 års fængsel og blev udvist af Danmark for bestandigt

En 29-årig hollandsk mand blev torsdag idømt 14 års fængsel for narkosmugling ved Retten i Sønderborg og blev udvist af Danmark for bestandigt.

 

Den 29-årige var blandt andet tiltalt for at have smuglet 45 kilo amfetamin ind i Danmark den 18. august 2024. Den 29-årige krydsede grænsen ved Sofiedalvej i Tinglev  i en belgisk indregistreret bil. I en skjult rum i bilen lå 45 kilo amfetamin. Her fandt myndighederne også en mindre mængde ketamin, MDMA og metamfetamin.

 

Den 29-årige mand blev dømt i fuldt omfang, udvist af Danmark med et indrejseforbud gældende for bestandigt, ligesom der skete konfiskation af narkotika.

 

”Retten i Sønderborg har i forbindelse med straffastsættelsen lagt vægt på mængden af amfetamin, som var indsmuglet som led i internationalt og organiseret narkotikakriminalitet. Domsmandsretten fulgte min påstand om 14 års fængsel, hvilket jeg er meget tilfreds med. Dommen sender et signal om, at indsmugling af en så stor mængde amfetamin ikke skal kunne betale sig, og at det er en form for kriminalitet, vi som samfund ikke vil acceptere,” siger sagens anklager Marie Pilgaard Rasmussen

 

Den 29-årige mand ankede dommen og er fortsat fængslet.

 

 

 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

28. juni 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Hjælp politiet med at finde denne 58-årige mand

Politiet offentliggør nu billeder af Claus Henrik Dethlefsen, som er savnet og efterlyses af politiet.

27. juni 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

58-årig mand idømt fængsel for indbrud, indbrudsforsøg samt tyveri

I marts blev en mand anholdt i Varde efter indbrud. Efterforskningen har ledt til flere forhold. Nu er der faldet dom i sagen.

25. juni 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Eftersøgning på flere lokationer omkring Brørup i drabsefterforskning

Syd- & Sønderjyllands Politi er i dag, onsdag 25. juni, til stede ved Brørup. Eftersøgningen har relation til drabssag.