Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

3. oktober 2023 13:58

Politiet er færdig med at efterforske brand i fitnesscenter i Hørup

På grund af de kraftige skader er det ikke muligt at konkludere, hvordan branden er opstået. Dog er der ikke noget, der umiddelbart tyder på, at branden har været påsat.

Syd- og Sønderjyllands Politi modtog tirsdag den 19. september klokken 04.00 anmeldelse om, at der var opstået en brand i et fitnesscenter i Hørup på Sydals i Sønderborg Kommune.

 

Ingen personer kom noget til i forbindelse med branden, men fitnesscentret brændte ned til grunden.

 

Politiet har efterforsket brandårsagen. 

 

På grund af de kraftige skader som følge af branden samt det omfattende slukningsarbejde er det ikke muligt at konkludere, hvordan branden er opstået. Dog er der ikke noget, der umiddelbart tyder på, at branden har været påsat.

 

Mediernes kontaktperson: Politikommissær Jan Rasmussen, Syd- og Sønderjyllands Politi, Områdecenter Syd.

 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

3. april 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Slovensk mand skal for retten, tiltalt for indsmugling af stor mængde opioider

Retssagen er den første i Syd- og Sønderjylland med en større mængde piller, efter at Folketinget i 2025 skærpede straffene væsentligt for besiddelse og salg af opioider.

1. april 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

27-årig mand dømt for røveri og afpresning

Røveriet og afpresningen fandt sted over to dage i juni 2025 mod en 34-årig mand i sit hjem i Ølgod.

31. marts 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Polsk mand varetægtsfængslet i sag om groft smugleri af cigaretter for millioner

Da betjente fra UKA Vest undersøgte en varebil, lå der kasser med i alt 1.659.800 cigaretter i varerummet. I told og afgifter repræsenterer de en værdi på mindst 3,26 millioner kroner.