Spring til hovedindhold

Forslag

10-årig dreng fundet i god behold

Syd- og Sønderjyllands Politi har siden fredag søgt efter forsvundet dreng. Drengen er nu fundet.

OBS! Fredag aften rettet til lørdag aften

Syd- og Sønderjyllands Politi fandt lørdag aften den 10-årige dreng, der har været eftersøgt siden fredag klokken 13, hvor han havde forladt sin skole.

 

Den 10-årige dreng er i god behold og har ikke lidt overlast. Drengen blev fundet hos en ven af familien.

 

”Vi er meget glade for at have fundet drengen i god behold og kan berolige borgerne i området. Der er ingen grund til utryghed”, siger vicepolitiinspektør Jan Lambertsen.

 

Syd- og Sønderjyllands Politi efterforsker nu sagen for at klarlægge de nærmere omstændigheder og har af hensyn til efterforskningen ikke yderligere kommentarer i øjeblikket.

 

Medier opfordres til at fjerne fotos og navn på drengen.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

23. marts 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Seks blev sigtet for ikke at respektere indkørsel forbudt ved børnehave

Bødens størrelse er 1500 kroner.

20. marts 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Har du set manden her – han er mistænkt for knivstik begået på Sydals

Hvis du ser ham, så ring til politiet på 1-1-2.

19. marts 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

48-årig mand varetægtsfængslet efter fund af stor mængde piller

Den udenlandske mand blev stoppet under en indrejsekontrol ved grænsen. I køretøjet fandt politiet en stor mængde ulovlige piller.