Spring til hovedindhold

Forslag

Flere sager om tyveri af gasflasker i Sønderborg

Parallelt med, at politiet efterforsker sagerne, opfordrer myndigheden borgerne til at være opmærksomme på, om de kan gøre mere for at sikre deres genstande.

Syd- og Sønderjyllands Politi har i april og maj måned foreløbig modtaget 13 anmeldelser, hvor private borgere i Sønderborg har fået stjålet gasflasker. 

 

Tyverierne er ofte sket i forbindelse med indbrud, hvor der også er stjålet andre genstande.

 

Parallelt med, at politiet efterforsker sagerne, opfordrer myndigheden borgerne til at være opmærksomme på, om de kan gøre mere for at sikre deres genstande.


- Fælles for indbruddene har typisk været, at gasflaskerne har stået synligt fremme på en terrasse eller i et ulåst skur eller en ulåst garage. Lige nu er det heldigvis lunere i vejret og mange griller ude, og når man skal indenfor bagefter, det er en god investering at bruge nogle få sekunder på at få gasflasken uden for synsvidde og låse efter sig, opfordrer politikommissær Jan Rasmussen fra Syd- og Sønderjyllands Politi.

 

Mediernes kontaktperson: Politikommissær Jan Rasmussen, Syd- og Sønderjyllands Politi, Områdecenter Syd, tlf. 1-1-4.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

7. juli 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Anklagemyndigheden rejser tiltale for menneskeudnyttelse

Anklagemyndigheden i Syd- og Sønderjylland har rejst tiltale mod to mænd på 26 og 27 år for menneskeudnyttelse af fire mindreårige drenge i forbindelse med arbejde med nedrivning.

7. juli 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

39-årig mand idømt fængsel for hvidvask af særlig grov beskaffenhed

Den 39-årige mand var med i et kriminelt netværk, der ved hjælp af falske fakturaer vaskede eller forsøgte at vaske godt 22 millioner kroner, så pengene fremstod som legal omsætning.

4. juli 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

51-årig mand anholdt i biograf i Esbjerg

Syd- & Sønderjyllands Politi fik lørdag aften en anmeldelse om en muligvis bevæbnet mand i en biografsal i Esbjerg