Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

18. september 2023 16:54

Tidligere halbestyrer idømt betinget fængsel i sag om bedrageri over for Varde Kommune

Den tidligere halbestyrer modtog dommen. Der er også rejst tiltale mod yderligere personer, to idrætsforeninger samt den selvejende institution Skovlund-Ansager Hallen i sagskomplekset.

En tidligere halbestyrer ved Skovlund-Ansager Hallen er ved Retten i Esbjerg blevet idømt tre måneders betinget fængsel i en sag om bedrageri på cirka 45.000 kroner over for Varde Kommune.

Den tidligere ansatte har tilstået i alt otte forhold begået i perioden 2018 – 2019, hvor han i forening med andre gav urigtige eller vildledende oplysninger eller fortiede oplysninger til Varde Kommune til brug for kommunens behandling af anmodninger om lokaletilskud.

Den tidligere halbestyrer modtog dommen.

Der er også rejst tiltale mod yderligere personer, to idrætsforeninger samt den selvejende institution Skovlund-Ansager Hallen.

 

Disse sager behandles ved Retten på et senere tidspunkt.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

5. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

19-årig mand er anholdt for trusler

Politiet var massivt til stede i Sønderborg, da truslerne kunne tolkes som muligt angreb mod en skole.

5. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politi ønsker kontakt med ejer af hvid bil

Genkender du bilen på billedet, så kontakt politiet på telefon 1-1-4

2. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

17-årig ung mand sigtet for at lægge sten på banelegemet

Sten kan potentielt afspore toget.