Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

18. september 2023 16:54

Tidligere halbestyrer idømt betinget fængsel i sag om bedrageri over for Varde Kommune

Den tidligere halbestyrer modtog dommen. Der er også rejst tiltale mod yderligere personer, to idrætsforeninger samt den selvejende institution Skovlund-Ansager Hallen i sagskomplekset.

En tidligere halbestyrer ved Skovlund-Ansager Hallen er ved Retten i Esbjerg blevet idømt tre måneders betinget fængsel i en sag om bedrageri på cirka 45.000 kroner over for Varde Kommune.

Den tidligere ansatte har tilstået i alt otte forhold begået i perioden 2018 – 2019, hvor han i forening med andre gav urigtige eller vildledende oplysninger eller fortiede oplysninger til Varde Kommune til brug for kommunens behandling af anmodninger om lokaletilskud.

Den tidligere halbestyrer modtog dommen.

Der er også rejst tiltale mod yderligere personer, to idrætsforeninger samt den selvejende institution Skovlund-Ansager Hallen.

 

Disse sager behandles ved Retten på et senere tidspunkt.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

12. juni 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Anklagemyndigheden begærer dømt mand varetægtsfængslet i sag om økonomisk udnyttelse af 96-årig

Den 38-årige mand blev anholdt fredag og fremstilles i et grundlovsforhør ved Retten i Sønderborg lørdag klokken 11.00.

12. juni 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Indsmugling blev standset: Stor mængde lattergas var på vej ind over grænsen

Den udenlandske chauffør blev anholdt og sigtet for groft smugleri.

12. juni 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

To mænd sigtet for tyverier

Syd- & Sønderjyllands Politi fandt i går mange tyvekoster på en adresse på Als ​