Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

19. april 2022 06:11

Tre anholdt efter knivstikkeri i Rødekro

Politi efterlyser vidner og videoovervågning fra knivstikkeri i Rødekro i nat.

Syd- of Sønderjyllands Politi har i nat anholdt tre personer efter slagsmål og knivstikkeri i Rødekro.

Slagsmålet fandt sted i Østergade, hovedgaden i Rødekro.  Politiet fik klokken 22.31 en anmeldelse om, at der var "hørt en masse råberi og set personer løbe fra stedet". Det oplyser vagtchef Nikolaj Hølmkjær fra Syd- og Sønderjyllands Politi.

"Vores patruljer fandt to personer som blødte kraftigt. Formentligt er de stukket med kniv, men det er ikke bekræftet," siger vagtchefen. 

De to personer er indlagt, den ene af de tilskadekomne har været i kritisk tilstand. 

"Der er intet der tyder på, at episoden er banderelateret,” siger vagtchefen.

Tre personer er i nat anholdt i forbindelse med sagen. 

”Der er tale om tre yngre mænd, og anklagemyndigheden tager tirsdag stilling til om de skal fremstilles i grundlovsforhør,” siger Nikolaj Hølmkjær

Politiet er stadig til stede på flere adresser i Rødekro og vil formentlig være der til midt på formiddagen.

Syd- og Sønderjyllands Politi efterlyser vidner til episoden, ligesom man meget gerne vil have eventuel videovervågning fra Rødekro.

”Har man set noget og ikke talt med os endnu, så hører vi meget gerne fra vidner, ligesom vi gerne vil have besked, hvis man har videoovervågning, der vender ud mod Østergade i Rødekro,” siger vagtchef Nikolaj Hølmkjær.

Syd- og Sønderjyllands Politi kan kontaktes på 1-1-4.
 


Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

12. juni 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Anklagemyndigheden begærer dømt mand varetægtsfængslet i sag om økonomisk udnyttelse af 96-årig

Den 38-årige mand blev anholdt fredag og fremstilles i et grundlovsforhør ved Retten i Sønderborg lørdag klokken 11.00.

12. juni 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Indsmugling blev standset: Stor mængde lattergas var på vej ind over grænsen

Den udenlandske chauffør blev anholdt og sigtet for groft smugleri.

12. juni 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

To mænd sigtet for tyverier

Syd- & Sønderjyllands Politi fandt i går mange tyvekoster på en adresse på Als ​