Spring til hovedindhold

Forslag

27-årig mand stukket med kniv i Esbjerg

Syd- og Sønderjyllands Politi søger vidner og beder borgerne tjekke videoovervågning efter knivstikkeri

Syd- og Sønderjyllands Politi fik klokken 20.28 en anmeldelse om et knivstikkeri i Esbjerg. En 27-årig lokal mand var blevet stukket med kniv i Frodesgade i centrum af Esbjerg og blev indlagt i kritisk tilstand.

 

Politiet indledte straks en omfattende efterforskning og en tryghedsskabende indsats i Esbjergs centrum, hvor politiet er massivt til stede, herunder med flere tryghedsskabende patruljer. Efterforskningen har ført til anholdelse af ni personer, der alle er fra Esbjerg Kommune. Politiets teknikere har arbejdet på stedet hele aftenen med at undersøge gerningsstedet og vil være på stedet i en del timer endnu.

 

Politiet vil gerne høre fra vidner til overfaldet, der fandt sted omkring Frodegade nummer 150, ligesom politiet beder om, at man tjekker videoovervågning fra området i tidsrummet mellem klokken 20.15 og 20.45. Har man set overfaldet, er i besiddelse af relevant videoovervågning eller har oplysninger i sagen, kan man ringe til politiet på telefon 1-1-4.

 

Politiet fortsætter efterforskningen og har i øjeblikket ikke yderligere oplysninger i sagen.

 

 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

4. juli 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

51-årig mand anholdt i biograf i Esbjerg

Syd- & Sønderjyllands Politi fik lørdag aften en anmeldelse om en muligvis bevæbnet mand i en biografsal i Esbjerg

3. juli 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

To rumænske mænd fængslet efter tyveri af sættevogn

Syd- & Sønderjyllands Politi anmodede torsdag Nordjyllands politi om at standse en lastbil på motorvejen ved Ålborg

3. juli 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

32-årig mand idømt tre år og seks måneders fængsel for skud mod en 33-årig mand

Den 32-årige nægtede sig skyldig, men modtog dommen.