Spring til hovedindhold

Forslag

Nyttige råd gør det nemmere for ejere af vejboder at undgå tyverier

Brug af MobilePay og ændret placering mindsker risikoen for tyveri.

Sommeren er lig med boder i vejkanten, hvor det er muligt at købe frugt og grønt, der er dyrket lige rundt om hjørnet.

Handelen bygger i høj grad på tillid, hvor både pengekasse og varer står fremme til frit skue. 

 

Usselt

Langt de fleste er ærlige. Ordningen frister dog desværre også svage sjæle. Men med nogle enkle tommelfingerregler er sælgerne bedre stillet.

 

- Det er naturligvis dybt frustrerende for ejerne af vejboderne, at der er kunder, som åbenbart har misforstået, hvad selvbetjening går ud på og tømmer både pengekassen og varelageret. Det kan næsten ikke blive mere usselt, understreger vicepolitiinspektør Chr. Østergård fra Syd- og Sønderjyllands Politis Forebyggelsesenhed.

 

Brug MobilePay

Han opfordrer først og fremmest sælgerne til at erstatte kontantbetaling med MobilePay.

 

- Det er en nem og sikker løsning for alle parter. Der er ikke længere kontanter i kassen. Og rigtig mange kender jo app’en i forvejen, fremhæver vicepolitiinspektøren.

Næste skridt er at overveje at flytte vejboden.

 

- Hvis det er muligt, så flyt boden, så den kan ses fra stuehuset eller en anden beboelse. Det kan virke præventivt, at vejbods-tyven ved, at han risikerer at blive opdaget, hvis han stjæler fra boden, påpeger Chr. Østergård.

 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

9. januar 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Risiko for sne- og isglatte veje

Politi opfordrer fortsat til, at man overvejer, om man kan udsætte turen og at man kører efter forholdene

8. januar 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Tænk dig om, hvis du vil ud i trafikken fredag

​Politiet og beredskabet opfordrer til agtpågivenhed på grund af risiko for fygning ​

6. januar 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

46-årig mand idømt fire år og seks måneders fængsel samt millionbøde i sag om ulovlige piller, lægemidler og cigaretter

Den 46-årige blev kendt skyldig i både besiddelse og salg af rundt regnet 66.000 ulovlige piller, 3.800 lægemidler og 1,1 millioner cigaretter. Ud over fængsel og bøde fik manden konfiskeret 11,4 millioner kroner, ligesom han skal betale erstatning til Skattestyrelsen.