Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

18. oktober 2023 16:18

DMI varsler fortsat farligt vejr fredag og lørdag

Borgere opfordres til at forlade truede områder senest fredag morgen, hvis prognoserne holder

DMI varsler, at der fredag og lørdag er risiko for farligt vejr, når en kombination af kuling fra øst og en høj vandstand kan ramme østkysten. Prognoserne varsler en så høj vandstand, at sommerhusområder, havne og andre steder kan blive oversvømmet.

”Borgere og virksomheder i havneområder og lavtliggende sommerhusområder opfordres til at forberede sig på en mulig oversvømmelse, hvis DMI fastholder prognoserne om kuling og høj vandstand”, siger politiinspektør Gert Bisgaard.

Hvis DMIs prognoser om forhøjet vandstand holder så opfordres borgerne i de berørte områder til at sikre deres værdier og forlade deres bolig/sommerhus senest fredag morgen.

Borgerne opfordres til at følge med på deres kommunes hjemmeside og kommunens sociale medier, hvor der for eksempel vil være informationer om, hvilke områder, der kan blive berørt og om mulig udlevering af sandsække.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

27. juli 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

24-årig mand fik bøde på 50.000 kroner for at indføre lattergas

Han er i den forbindelse også sigtet for ulovlig transport af farligt gods.

23. juli 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Materiale til fremstilling af ulovligt fyrværkeri er nu fjernet fra lagerhal i Sønderborg og afspærringen er ophævet

Efterforskningen fortsætter i sagen.

23. juli 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

To rumænske mænd sigtet for indførsel af forfalskede Apple-produkter

De to sigtede erkender de faktiske omstændigheder, men nægter sig skyldige.