Spring til hovedindhold

Forslag

52-årig kvinde død af naturlige årsager

En 52-årig mand, der indledningsvis blev anholdt i sagen, er blevet løsladt.

Syd- og Sønderjyllands Politi har mandag fået obduceret en 52-årig kvinde fra Vilslev ved Gredstedbro i forbindelse med efterforskningen af et mistænkeligt dødsfald dagen forinden.

 

Ifølge obduktionen er det altovervejende sandsynligt, at kvinden er død af naturlige årsager, og der er således ingen skader m.m., der underbygger, at kvinden har været udsat for en kriminel handling.

 

Da politiet ankommer til kvindens lejlighed, træffer de en mandlig bekendt på stedet.

 

Da omstændighederne omkring dødsfaldet fremstod uklare, valgte politiet indledningsvis at anholde manden. Og da sagen indledningsvis blev efterforsket som en drabssag, da der var tale om et mistænkeligt dødsfald, blev manden også siget i sagen.

 

Den 52-årige mand er efterfølgende blevet løsladt, uden at der har været grundlag for fremstilling i grundlovsforhør.

 

Når politi og anklagemyndighed har færdiggjort sagsbehandlingen – og blandt andet modtaget resultaterne fra de retskemiske undersøgelser i forbindelse med obduktionen – skal myndighederne tage endelig stilling til, om der fortsat er grundlag for at opretholde en sigtelse.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

24. august 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiet søger vidner til eftersættelse af 24-årig mand

Syd- & Sønderjyllands Politi efterforsker straffesag mod den 24-årige mand, som Sydøstjyllands Politi eftersatte og standsede søndag i Haderslev.

23. august 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

24-årig mand blev skudt i benet under anholdelse

Anholdelsen skete i Haderslev, og to større områder er nu afspærret i forbindelse med undersøgelser på stederne.

21. august 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiet søger vidner: Mand antastede pige på Sønderborg Busstation

Flere unge var til stede på busstationen. Dem vil politiet gerne i kontakt med, hvis de har set noget.