Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

18. februar 2025 14:38

Brand fra havnen i Kolding giver større røgsøjle

Sydøstjyllands Politi, brandvæsenet og redningsmandskab er tirsdag til stede på Nordkajen i Kolding i forbindelse med en brand i skrotmateriale.

Sydøstjyllands Politi 2024

Tirsdag er der udbrudt brand i noget skrotmateriale på havnen i Kolding. Branden er afgrænset til et aflukket område, og der er umiddelbart ikke risiko for, at branden breder sig, men røgfanen kan ses på lang afstand.

Branden blev anmeldt klokken 11.44.

I forbindelse med branden skete der en eksplosion, hvor seks personer pådrog sig lettere skader. Tre af de personer er blevet kørt til tjek på skadestuen.

Jens Holms Vej, der ligger i nærheden af brandstedet, er i øjeblikket lukket for trafik og forventes at være det i en ukendt tidsperiode.

Vi opfordrer til, at man overholder de afspærringer, der er lavet, så der er plads til at arbejde på stedet.

Sydøstjyllands Politi har ikke yderligere oplysninger om branden på nuværende tidspunkt.

Pressekontakt

 

I åbningstiden

Mandag-fredag kl. 07.00-15.00
E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk
Tlf.: 4041 5249

 

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

6. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

Politiet fortsætter intensiv efterforskning af drabssag

Sydøstjyllands Politi efterforsker fortsat omstændighederne omkring en 68-årig mands død. Også fredag er politiet til stede på den adresse, hvor manden blev fundet.

4. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

Politiet efterforsker drabssag i Christiansfeld

Efterforskningen vedrørende fundet af en afdød person på en ejendom ved Christiansfeld har klarlagt, at der er tale om en drabssag.

3. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

Politiet efterforsker muligt drab ved Christiansfeld

En 68-årig mand blev mandag fundet død på en ejendom ved Christiansfeld. Politiet efterforsker sagen som et drab.