Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

1. februar 2021 08:59

Her kan du aflevere din peberspray


Fra i dag mandag den 1. februar er det ulovligt at købe, have eller anvende en peberspray. Det vil sige, at du heller ikke må have en peberspray i dit hjem uden særlig tilladelse.

Sydøstjylland Politis logo

Har du købt en peberspray før den 1. februar, så må du i en overgangsperiode dog gerne have den, men udelukkende med henblik på at få den bortskaffet og afleveret til politiet. Bortskaffelsesperioden gælder fra den 1. februar 2021 til den 31. marts 2021.
 
I Sydøstjyllands Politi kan du i denne periode inden for normal åbningstid aflevere din peberspray i ekspeditionerne på følgende politistationer: 

Skanderborg
Horsens 
Billund (Lufthavnen)
Vejle
Fredericia
Kolding

Find åbningstider for de enkelte politistationer på www.politi.dk.

Pressekontakt

 

I åbningstiden

Mandag-fredag kl. 07.00-15.00
E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk
Tlf.: 4041 5249

 

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

3. juli 2026

Sydøstjyllands Politi

Mand dømt for psykisk vold og flere tilfælde af vold mod tidligere samlever

Retten i Kolding har i dag fredag den 3. juli 2026 idømt en 29-årig mand for psykisk vold og flere tilfælde af vold mod hans tidligere samlever.

2. juli 2026

Sydøstjyllands Politi

Ny dom i hvidvask-kompleks: 48-årig mand idømt to års fængsel

En 48-årig mand med bopæl i Syddjurs Kommune er ved Retten i Kolding den 2. juli 2026 blevet idømt to års fængsel for hvidvask af særlig grov beskaffenhed samt moms- og skattesvig af særlig grov karakter. Indtil videre er tre personer dømt på baggrund af en omfattende og kompleks efterforskning.

30. juni 2026

Sydøstjyllands Politi

Politidirektørskifte i Sydøstjyllands Politi

Politidirektør Henriette Rosenborg Larsen tiltræder som politidirektør ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, mens chefpolitiinspektør Brian Fussing bliver ny politidirektør i Sydøstjyllands Politi.