Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

19. april 2024 11:55

Snyd med Covid-19-hjælpepakker giver to års fængsel og millionbøde til 59-årig mand

En 59-årig mand blev ved Retten i Kolding idømt fængselsstraf og bøde på 1.650.000 kroner for svindel med lønkompensation under Covid-19.

Sydøstjylland Politis logo

Der er i dag afsagt dom ved Retten i Kolding i en sag om svindel med Covid-19-hjælpepakker.

En 59-årig mand fra Jelling var tiltalt for at have ansøgt om lønkompensation hos Erhvervsstyrelsen for hjemsendte medarbejdere i perioden den 8. april 2020 til den 3. februar 2021.

 

Det lykkedes den 59-årige at få udbetalt 183.353 kroner fra Erhvervsstyrelsen, svarende til cirka en tredjedel af det beløb, han ansøgte om.

 

Det viste sig dog, at de pågældende medarbejdere ikke reelt havde været ansat i den 59-åriges virksomheder, og at han derfor ikke havde ret til lønkompensation.

 

Den 59-årige blev ved Retten i Kolding idømt to års fængsel som kombinationsdom, hvoraf seks måneder er ubetinget. Derudover blev han idømt en tillægsbøde på 1.650.000 kroner, samt dømt til at betale erstatning til Erhvervsstyrelsen på 183.353 kroner, svarende til det beløb den 59-årige fik udbetalt i lønkompensation.

 

For Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi mødte specialanklager Bolette Lund Kristensen.

Pressekontakt

I åbningstiden

Mandag-onsdag kl. 07.00-15.00

Torsdag kl. 07.00-14.00

Fredag kl. 07.00-13.00

E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk

Telefon: 4041 5249

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

7. april 2025

Sydøstjyllands Politi

18-årig blev ramt i maven af hagl - tre personer sigtet

En 18-årig mand blev søndag eftermiddag ramt af skud fra et luftgevær, da han kom kørende på en knallert ad Jernbanegade i Lunderskov. Tre personer blev anholdt og sigtet for fareforvoldelse samt grov vold.

4. april 2025

Sydøstjyllands Politi

Muligt farligt narko i omløb

Sydøstjyllands Politi advarer mod frimærker med stærkt narkotisk indhold efter fund i Fredericia.

2. april 2025

Sydøstjyllands Politi

Politiet og andre beredskaber holder øvelse i Vejle

Den 8. april kommer der til at være ekstra aktivitet ved Ressourcecenter Vejle, når både politi og andre beredskaber gennemfører en planlagt øvelse.