Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

22. maj 2023 12:35

Stor bøde til vognmand


En 45-årig vognmand fra Sønderjylland blev i dag ved retten i Sønderborg idømt en bøde på 175.000 kr. for medvirken til godskørsel for fremmed regning uden tilladelse.

Domsforhandling

Efter en forudgående efterforskning, foretog Sydøstjyllands Politi, Tungvognscenter Syd den 16. maj 2022 standsning af vognmandsvirksomhedens 4 lastbiler. Vognmandsvirksomheden havde to bekræftede kopier af Fællesskabstilladelsen, som der må køres godskørsel for fremmed regning med.

Vognmanden blev i sin egenskab af ejer, direktør og transportleder dømt for at have medvirket til, at der i perioden fra den 19. april 2022 til den 16. maj 2022 i 19 tilfælde blev kørt med 3 lastbiler samtidig og i 9 tilfælde blev kørt med 4 lastbiler samtidig, selvom der kun var tilladelse til at køre med 2 lastbiler samtidig. 

Vognmanden erkendte de faktiske forhold.

Vognmanden udbad sig betænkningstid i forhold til eventuel anke af dommen.

Sagen mod vognmandsvirksomheden er opgivet, da selskabet er gået konkurs.

For Sydøstjyllands Politi mødte specialanklager Pernille Moesborg. 

Fakta vedr. fællesskabstilladelse
For at køre godskørsel for fremmed regning, skal man have en Fællesskabstilladelse, som udstedes af Færdselsstyrelsen. Fællesskabstilladelsen består af en original, der skal opbevares i virksomheden, og et antal bekræftede kopier. Der skal være en bekræftet kopi i en lastbil, der udfører godskørsel for fremmed regning.
 

Pressekontakt

 

I åbningstiden

Mandag-fredag kl. 07.00-15.00
E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk
Tlf.: 4041 5249

 

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

1. oktober 2026

Sydøstjyllands Politi

Mand sigtet for forsøg på at smugle 5,5 kilo hash ud af landet

I forbindelse med kontrol af en kuffert, der var på vej ud af landet, fandt Toldstyrelsen 5,5 kilo hash. En 19-årig mand er nu sigtet.

1. oktober 2026

Sydøstjyllands Politi

Mand kendt skyldig i uagtsomt manddrab

En 17-årig dreng mistede livet, og en kvinde pådrog sig alvorlige skader, da to biler i november sidste år var involveret i en færdselsulykke på Skamlingvejen ved Kolding.

30. september 2026

Sydøstjyllands Politi

49-årig dømt for chikane og blufærdighedskrænkelse rettet mod fængselsbetjent

En tidligere indsat i Møgelkær Fængsel er onsdag blevet idømt 10 dagbøder à 1.500 kroner.