Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

22. maj 2023 12:35

Stor bøde til vognmand


En 45-årig vognmand fra Sønderjylland blev i dag ved retten i Sønderborg idømt en bøde på 175.000 kr. for medvirken til godskørsel for fremmed regning uden tilladelse.

Domsforhandling

Efter en forudgående efterforskning, foretog Sydøstjyllands Politi, Tungvognscenter Syd den 16. maj 2022 standsning af vognmandsvirksomhedens 4 lastbiler. Vognmandsvirksomheden havde to bekræftede kopier af Fællesskabstilladelsen, som der må køres godskørsel for fremmed regning med.

Vognmanden blev i sin egenskab af ejer, direktør og transportleder dømt for at have medvirket til, at der i perioden fra den 19. april 2022 til den 16. maj 2022 i 19 tilfælde blev kørt med 3 lastbiler samtidig og i 9 tilfælde blev kørt med 4 lastbiler samtidig, selvom der kun var tilladelse til at køre med 2 lastbiler samtidig. 

Vognmanden erkendte de faktiske forhold.

Vognmanden udbad sig betænkningstid i forhold til eventuel anke af dommen.

Sagen mod vognmandsvirksomheden er opgivet, da selskabet er gået konkurs.

For Sydøstjyllands Politi mødte specialanklager Pernille Moesborg. 

Fakta vedr. fællesskabstilladelse
For at køre godskørsel for fremmed regning, skal man have en Fællesskabstilladelse, som udstedes af Færdselsstyrelsen. Fællesskabstilladelsen består af en original, der skal opbevares i virksomheden, og et antal bekræftede kopier. Der skal være en bekræftet kopi i en lastbil, der udfører godskørsel for fremmed regning.
 

Pressekontakt

 

I åbningstiden

Mandag-fredag kl. 07.00-15.00
E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk
Tlf.: 4041 5249

 

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

26. juni 2026

Sydøstjyllands Politi

72-årig butikstyv idømt fængselsstraf under et døgn efter anholdelse

En rumænsk statsborger, der blev anholdt torsdag, er fredag blevet idømt 50 dages fængsel for butikstyveri og overtrædelse af indrejseforbud.

26. juni 2026

Sydøstjyllands Politi

38-årig idømt fængsel i hvidvasksag

En 38-årig mand fra Aarhus er ved Retten i Kolding blevet idømt to år og tre måneders ubetinget fængsel for hvidvask og hæleri af særlig grov beskaffenhed.

26. juni 2026

Sydøstjyllands Politi

30-årig rumænsk mand modtager straksdom for at filme personer i skjul

Retten i Kolding har fredag den 26. juni 2026 idømt en rumænsk mand 40 dages ubetinget fængsel og udvisning for blufærdighedskrænkelse ved at filme personer i skjul flere steder i og omkring Fredericia.