Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

11. juli 2023 10:10

Formodet hærværksmand fra Horsens fundet

I de sidste par dage er der med rød spraymaling lavet hagekorslignende hærværk på bl.a. en kirke i Horsens. Den formodede gerningsmand blev anholdt i går ca. kl. 16.30 efter oplysninger fra et vidne.

Sydøstjylland Politis logo

I forbindelse med anholdelsen af manden, der er 40 år, i dennes lejlighed i Horsens, blev en betjent fra Sydøstjyllands Politi såret, idet den mistænkte snittede betjenten i overarmen med en kniv, hvilket medførte en flænge, ligesom han sparkede en anden betjent flere gange i hovedet. Betjenten var iført en hjelm som led i anholdelsesaktionen.

På baggrund af den udøvede vold mod politifolkene, fremstilles manden i dag i grundlovsforhør in absentia som sigtet for to forhold af vold mod tjenestemand i funktion og for hærværk. Fremstillingen sker in absentia, da manden er for syg til at kunne møde frem i retten.

Anklagemyndigheden vil begære den 40 årige varetægtsfængslet, formentligt i surrogat på baggrund af hans mentale tilstand.

Det forventes, at grundlovsforhøret vil blive afholdt kl. 13.00 ved retten i Horsens.

Sydøstjyllands Politi har ikke yderligere oplysninger til offentligheden om sagen forud for grundlovsforhøret.

Pressekontakt

 

I åbningstiden

Mandag-fredag kl. 07.00-15.00
E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk
Tlf.: 4041 5249

 

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

25. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

33-årig dømt for seksuelt forhold til anbragt mindreårig

En 33-årig mand er ved Retten i Kolding blevet dømt for blandt andet at have haft et seksuelt forhold til en mindreårig, som var anbragt på et opholdssted, hvor han selv var ansat.

24. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

45-årig mand fra Kolding kendt skyldig i to sager om trusler

Trusler rettet mod en lokalpolitiker samt trusler på livet rettet mod en anden person har tirsdag ført til, at en 45-årig mand er blevet idømt 4 måneders ubetinget fængsel.

24. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

13-årig dreng kom alvorligt til skade under togkørsel

En 13-årig dreng er kommet alvorligt til skade i forbindelse med en hændelse i et tog, umiddelbart efter toget havde forladt perronen i Vejle mandag den 23. marts 2026. Drengen blev efterfølgende bragt til behandling på sygehuset.