Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

18. juli 2024 07:41

Tjek dit pas i god tid inden afrejse og få en rolig start på ferien

Det er både en god idé og nødvendigt at tjekke både gyldigheden af sit pas samt reglerne for det land, man har planer om at rejse til. Hvis man eksempelvis skal til Tyrkiet, er det et krav, at passet skal være gyldigt i 150 dage fra indrejsedatoen.

Sydøstjylland Politis logo

Sydøstjyllands Politi oplever i forbindelse med sommerferieperioden en stigning i antallet af borgere, der har behov for med kort varsel af få udstedt et midlertidigt pas. Det mærkes især hos Grænsekontrolenheden i Billund Lufthavn, hvor mange rejsende i sidste øjeblik har brug for hjælp til at få et midlertidigt pas.

”Vi ved, at nogle allerede har været afsted på ferie i udlandet, og mange er på ferie lige nu, men der er også andre, som fortsat har en sommerferie til udlandet at se frem til. Dem opfordrer vi helt klart til, at de i god tid inden afrejse undersøger, om deres pas er gyldigt i tilstrækkelig lang tid,” siger vicepolitiinspektør Arno Rindahl Petersen.

Nogle lande kræver, at passet er gyldigt seks måneder ud over rejsens varighed. Derfor opfordrer politiet til, at man som rejsende sætter sig ind i, hvilke regler der gælder for det land, man skal til. 

Når passet er udløbet eller er på vej til at udløbe, så er det hos kommunens borgerservice, man kan bestille et nyt. Det samme gælder for midlertidige pas.

Hvis man i sidste øjeblik opdager, at passet ikke er gyldigt, kan politiet nogle gange hjælpe. Det er blandt andet tilfældet i Billund Lufthavn, men selvom politiet gør sit bedste for at hjælpe alle på vej, er der risiko for ventetid. Det er derfor ikke givet, at man på meget kort tid kan få et midlertidigt pas.

”I weekenden udstedte vi omkring 50 midlertidige pas, og hvert enkelt pas tager tid at lave, og man risikerer ikke at kunne nå sit fly, hvis man står i sidste øjeblik uden et gyldigt pas,” siger Arno Rindahl Petersen.

Man kan læse om de enkelte landes regler på Udenrigsministeriets hjemmeside: https://um.dk/rejse-og-ophold/foer-rejsen/pas-og-visum.
 

Pressekontakt

 

I åbningstiden

Mandag-fredag kl. 07.00-15.00
E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk
Tlf.: 4041 5249

 

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

2. juni 2026

Sydøstjyllands Politi

21-årig mand dømt for voldtægt

En 21-årig mand er ved Retten i Horsens blevet idømt fængsel for at have voldtaget en 15-årig pige i et sommerhus ved Juelsminde.

29. maj 2026

Sydøstjyllands Politi

Fire personer får fængselsdomme for hjemmerøveri med pistol og forsøg på at køre fra politiet

Fire personer er fredag blevet idømt fængselsstraffe for et røveri begået i Lunderskov i oktober 2025. Den ene af de tiltalte blev også dømt for flere forhold, efter han i forbindelse med episoden forsøgte at køre fra politiet.

29. maj 2026

Sydøstjyllands Politi

Rettidigt politiarbejde satte en kæp i hjulet på opioid- og narkosalg

I dagene op mod Jelling Musikfestival fik politiet lukket adskillige profiler på et socialt medie. Profiler, som politiet mistænker for at fungere som platforme for salg af opioider, narko og ulovlige nikotinprodukter.