Spring til hovedindhold

Forslag

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten for mandag 21. juli

Regn, bedrageri og hash. Se uddraget af mandagens døgnrapport

FÆNGSEL I ET ÅR OG TRE MÅNEDER FOR KORTBEDRAGERI

En 36-årig udenlandsk mand blev fredag i retten i Næstved idømt en fængselsstraf for at have stjålet og misbrugt en stribe betalingskort. Tyverierne er begået i perioden fra oktober 2023 til april 2024, og det er forhold, der er begået i Søborg, Ishøj, Rødovre, Glostrup, Taastrup, Bagsværd, Herlev, Hillerød, Hørsholm, Ballerup, Solrød, Allerød, Frederiksberg, Slagelse, Sorø, Horsens, Skanderborg, Silkeborg, Nørresundby, Ikast, Hellerup, Charlottenlund og København. Flere af forholdene er begået sammen med en 38-årig udenlandsk mand, hvis sag allerede er afgjort. Sagen har været efterforsket af politiets udlændingekontrolafdeling, som har kunnet fastlægge den dømtes færden, og den 36-årige har været efterlyst og blev anholdt af italiensk politi og derefter udleveret til Danmark i torsdags.

Den 36-årige blev idømt ubetinget fængsel i et år og tre måneder og udvist af Danmark med et indrejseforbud i 12 år, og retten lagde vægt på antallet af forhold og størrelsen af de beløb, der er stjålet og bedraget for samt den meget tilrettelagte fremgangsmåde. Han er fortsat varetægtsfængslet.

 

REGNVEJR – og det bliver ved

På trods af, at regnen har væltet ned siden mandag eftermiddag, har politiet ikke modtaget nogen anmeldelser om oversvømmelser eller andre større hændelser i den forbindelse.

Politiet opfordrer til:

  • Hold dig opdateret på vejrsituationen på dmi.dk og i nyhedsmedierne.
  • Beskyt dig selv og din bolig. På politi.dk/kriseinfo finder du gode råd til, hvad du kan gøre under ekstremt vejr.
  • Hvis du ved, at nogen i din omgangskreds ikke er hjemme, kan du hjælpe med at sikre deres ejendele.
  • Vejret kan komme til at påvirke trafikken. Tjek derfor de relevante myndigheder og hjemmeside, inden du rejser.
  • Husk kun at ringe 1-1-2, hvis du står i en akut nødsituation.
  • Husk også, at tele- og el-nettet lokalt kan komme ud af drift som følge af skybrud.

 

VORDINGBORG: Forstyrrede trafikken

Politiet fik mandag eftermiddag en anmeldelse om, at en mand blev ved med at opsøge den psykiatriske akutmodtagelse på Færgegaardsvej i Næstved, selv om han ikke havde noget ærinde. Det var en 27-årig mand fra Næstved, som blev bortvist, men alligevel blev han i området. Lidt senere om eftermiddagen forstyrrede han trafikken på Marienbergvej, hvor han gik ud foran bilerne og satte sig på en bilists kølerhjelm. Han blev sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, og for at få ro på stedet blev han anholdt klokken 16.29 og taget med til politistationen i Næstved. Undervejs kaldte han betjentene for både bitch og spasser, så han blev også sigtet for fornærmelig tiltale. Den 27-årige blev løsladt igen klokken 21.47.

 

SORØ: To sigtet efter fund af hash

Lokalpolitiet var mandag eftermiddag på tur i Sorø, og på Rådhusvej ved Borgerskolen så betjentene tre unge mænd, som sad og ristede en cigaret. Det viste sig, at den ene – en 20-årig mand – havde en klump hash på et gram på sig, så han blev sigtet for overtrædelse af lov om euforiserende stoffer, og en 22-årig mand havde en pose med i alt 112 gram hash. Den 22-årige blev anholdt klokken 17.39 og sigtet for salg af stoffer, og efter en afhøring på politistationen i Slagelse blev han løsladt igen klokken 19.28.

 

 

Offerrådgivningen yder støtte til ofre, vidner og pårørende til ofre for kriminalitet og ulykke. I Danmark er der 12 lokale offerrådgivninger – én i hver politikreds. Hver af disse yder støtte telefonisk og ved fysisk møde.

Ring på tlf. 116 006 eller se Offerrådgivningens hjemmeside.

 

 

 

INDBRUD

Politiet har i det seneste døgn modtaget en enkelt anmeldelse om indbrud i privat beboelse:

 

By Vej Tidsrum Udbytte
Haslev Tornelundsvej Mandag klokken 14.43 Ikke umiddelbart stjålet noget

 

 

 

HASTIGHEDSKONTROLLER

Politiet har i det forgangne døgn haft følgende hastighedskontroller:

 

By Vej Tid Type Kontrollerede Fartbilister Tilladt Hurtigste Klip
Fensmark Glasmagervej Mandag klokken 5.45-6.48 ATK 45 3 60 km/t 82 km/t Et klip
Haslev Bråbyvej Mandag klokken 7.49-11.49 ATK 168 15 50 km/t 75 km/t Et klip
Nakskov Tårsvej, Branderslev Mandag klokken 13.07-19.29 ATK 287 45 50 km/t 74 km/t Syv klip

 

Husk, at det er muligt at bestille en færdselskontrol på politiets hjemmeside.

 

 

 

PÅVIRKEDE TRAFIKANTER

I det seneste døgn har politiet standset følgende påvirkede trafikanter:

 

By Vej Tidspunkt Person Sigtet for
Næstved Kanalvej Tirsdag klokken 2.02 44-årig mand Spirituskørsel og kørsel i frakendelsestiden
Næstved Østre Ringvej Mandag klokken 14.30 22-årig mand Narkokørsel
Rødbyhavn Indrejsefeltet Mandag klokken 15.30 25-årig mand Narkokørsel
Slagelse Grønningen Mandag klokken 19.00 42-årig mand Narkokørsel

 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

23. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra tirsdag 22. juli

Regn, trusler og en beslaglagt bil. Se uddraget fra tirsdagens døgnrapport

21. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af weekendens døgnrapporter

Her kan du læse et uddrag fra døgnrapporterne fra weekenden 18.-20. juli

18. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra torsdag 17. juli

Hash, hurtige knallerter og en røverisigtelse. Se uddraget fra torsdagens døgnrapport