Spring til hovedindhold

Forslag

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Døgnrapport

1. oktober 2026 09:07

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra onsdag 30. september

Tyverier, trusler og cigaretter. Se uddraget fra onsdagens døgnrapport

NAKSKOV: 42-årig sigtet for butikstyveri

Politiet fik onsdag morgen en anmeldelse fra et supermarked i centrum af Nakskov, hvor personalet tilbageholdt en mand, der var mistænkt for at have stjålet varer. Det var en 42-årig mand fra byen, som havde nappet to flasker vodka, som han skjulte under jakken, da han gik gennem kassen. Den 42-årige – der var temmelig fuld, selv om det var tidligt på dagen – blev sigtet for butikstyveri og hjulpet hjem på bopælen.

 

NÆSTVED: Kastede med øldåse – sigtet for hærværk

Onsdag eftermiddag anmeldte en bilist, der havde holdt for rødt i lyskrydset ved Blegdammen i Næstved, at en mand havde kastet en genstand mod hans bil, så der kom en bule i bagsmækken. På baggrund af beskrivelsen af gerningsmanden fandt politiet kort efter frem til en 34-årig mand fra byen, der blev anholdt klokken 19.04 og sigtet for hærværk. Han blev afhørt og forklarede, at han kastet en øldåse efter bilen, fordi han følte sig provokeret. Den 34-årige løsladt igen lidt senere.

 

IDESTRUP: Anholdt efter trusler

Politiet blev sent onsdag eftermiddag kaldt til en adresse på Sydfalster, hvor en mand var raget uklar med en 20-årig kvinde. Mens politiet var på adressen, kom den pågældende mand – der er 34 år og fra Nordfalster – retur til stedet. Her blev han anholdt klokken 21.13 og sigtet for trusler. Betjentene fandt knap 50 gram hash og 0,34 gram kokain, som den 34-årige havde, og stofferne blev konfiskeret, mens den 34-årige blev sigtet for overtrædelse af lov om euforiserende stoffer. Det viste sig, at den anholdte var efterlyst til afsoning af en fængselsstraf, så han blev kørt direkte videre til Storstrøm Fængsel til afsoning.

 

NYKØBING: Sigtet for vanvidskørsel

Onsdag aften skete der et færdselsuheld i rundkørsel ved Omfartsvejen og Skovalleen i Nykøbing. Bilisten kom kørende fra Omfartsvejen, men overså tilsyneladende rundkørslen, så han kørte ind i et vejskilt, bragede over vejen og standsede på en jordvold på den modsatte side. Føreren – en 47-årig mand fra Greve – kom ikke umiddelbart noget til ved uheldet, men da politiet ankom til stedet, viste en alkometertest, at han havde en promille, der var på den solide side af to. Da der således var tale om vanvidskørsel, blev hans førerret inddraget på stedet, og den bil, han kørte i, blev beslaglagt. Den 47-årige blev sigtet for spirituskørsel, og der blev taget en blodprøve på sygehuset i Nykøbing, inden han blev løsladt igen.

 

GEDSER: Sigtet for cigaretsmugling

Toldstyrelsen og politiet standsede natten til torsdag en lastbil, der kom i land fra færgen i Gedser. Chaufføren var en 40-årig polsk mand, og da lastbilen blev kontrolleret, dukkede der noget ukendt gods op. Derfor blev lastbilen eskorteret til Toldcenteret i Nørre Alslev, og her fandt politiet i samarbejde med Toldstyrelsen flere paller cigaretter, som ikke var deklareret. Derfor blev den 40-årige anholdt klokken 3.27 og sigtet for groft smugleri. Det overvejes i øjeblikket, om han skal fremstilles i grundlovsforhør senere torsdag.

 

10 MÅNEDERS FÆNGSEL FOR TYVERIER

En 31-årig polsk mand blev onsdag idømt 10 måneders ubetinget fængsel i retten i Glostrup. Han er dømt for 12 tilfælde af tyveri fra forskellige forretninger. Tyverierne er begået i flere Normal-forretninger og i andre supermarkeder i Frederikssund, Hvidovre, Rødovre, Valby, Køge, Albertslund, Holbæk og Herlev, og der er stjålet varer for omkring 163.000 kroner. Den 31-årige blev udvist fra Danmark og fik et indrejseforbud, der gælder i seks år, og han modtog domme. Han blev varetægtsfængslet efter dommen.

Sagen har været efterforsket af Udlændingekontrolafdeling Øst (UKA Øst), der er en afdeling i Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, og som består af operativt personale, efterforskere og analytikere. UKA Øst er placeret i Rødbyhavn. UKA Øst efterforsker kriminalitet begået af omrejsende kriminelle grupper på Sjælland og Lolland-Falster og har et tæt samarbejde med de øvrige politikredse på Sjælland. UKA Øst har endvidere ansvaret for den midlertidige grænsekontrol til Tyskland via Rødbyhavn og Gedser.

 

 

 

 

Offerrådgivningen yder støtte til ofre, vidner og pårørende til ofre for kriminalitet og ulykke. I Danmark er der 12 lokale offerrådgivninger – én i hver politikreds. Hver af disse yder støtte telefonisk og ved fysisk møde.

Ring på tlf. 116 006 eller se Offerrådgivningens hjemmeside.

 

 

 

INDBRUD

Politiet har i det seneste døgn modtaget en enkelt anmeldelse om indbrud i privat beboelse:

 

By Vej Tidsrum Udbytte
Slagelse Næsbyvej Tirsdag klokken 18.00 – onsdag klokken 9.30 En plæneklipper, kædesag og en hækklipper

 

 

 

HASTIGHEDSKONTROLLER

Politiet har i det forgangne døgn haft følgende hastighedskontroller:

 

By Vej Tid Type Kontrollerede Fartbilister Tilladt Hurtigste Klip
Eskilstrup Eskilstrup Vestergade Onsdag klokken 16.14-18.30 ATK – bestilt færdselskontrol 114 10 50 km/t 64 km/t -
Herlufmagle Spragelsevej, Spragelse Onsdag klokken 13.56-19.55 ATK 400 19 60 km/t 98 km/t Tre klip
Nykøbing Skovalleen Onsdag klokken 20.48-22.25 ATK 165 8 50 km/t 64 km/t -
Næstved Vordingborg Landevej, Vester Egesborg Onsdag klokken 7.45-10.15 ATK 523 12 50 km/t 63 km/t -
Nørre Alslev Skolegade Onsdag klokken 7.50-10.30 ATK 842 12 60 km/t 78 km/t -
Præstø Mønvej Onsdag klokken 14.18-17.45 ATK 125 1 60 km/t 75 km/t -
Sakskøbing Nystedvej, Fjelde Onsdag klokken 13.51-20.01 ATK – bestilt færdselskontrol 505 6 80 km/t 120 km/t Et klip

 

 

 

FÆRDSELSKONTROLLER

I det seneste døgn har politiet haft en enkelt færdselskontrol:

 

By Vej Tidspunkt ?
Stenlille - Onsdag klokken 16.00-18.00 Fem køretøjer blev standset og kontrolleret: Ingen sager

 

Husk, at det er muligt at bestille en færdselskontrol på politiets hjemmeside.

 

 

 

PÅVIRKEDE TRAFIKANTER

I det seneste døgn har politiet standset en enkelt narkobilist:

 

By Vej Tidspunkt Person Sigtet for
Nykøbing Skovalleen Onsdag klokken 23.48 47-årig mand Narkokørsel

? 

 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

30. september 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Uddrag fra tirsdagens døgnrapport

Her kan du læse et uddrag fra tidsdagens døgnrapport fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

29. september 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra mandag 28. september

Butikstyve og hjulspin. Se uddraget fra mandagens døgnrapport

28. september 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi; Uddrag af weekendens døgnrapporter

Her kan du læse et uddrag fra døgnrapporterne fra weekenden 25.-27. september