Spring til hovedindhold

Forslag

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra torsdag 17. juli

Hash, hurtige knallerter og en røverisigtelse. Se uddraget fra torsdagens døgnrapport

SLAGELSE: Sigtet for hashsalg

Lokalpolitiet var torsdag eftermiddag gennem centrum af Slagelse, og på Casinotorvet så betjentene en 20-årig mand, som de besluttede sig for at tjekke. Det viste sig, at den 20-årige havde 171 gram hash på sig, så han blev anholdt klokken 16.12 og sigtet for salg af ulovlige stoffer. Hashen blev konfiskeret, og den telefon, den 20-årige havde, blev beslaglagt og taget med til teknisk undersøgelse. Den 20-årige blev løsladt umiddelbart efter.

 

KORSØR: Løb rundt på togskinnerne

Togdriften blev kortvarigt forstyrret torsdag eftermiddag klokken 16.28, fordi en mand flere gange havde krydset sporene på Korsør Station. Det var en 54-årig mand fra København, som havde optrådt noget opfarende og havde været nede på skinnerne mindst tre gange, fortalte vidner. Han blev sigtet for overtrædelse af jernbaneloven, og få minutter senere kunne togdriften genoptages på ny.

 

GELSTED: Meget unge trafikanter på meget hurtige knallerter

På baggrund af flere anmeldelser fra borgere i Gelsted og Tybjerg om, at der kørte nogle hurtige og meget larmende knallerter i området, rykkede lokalpolitiet torsdag aften ud. Klokken 19.34 standsede politiet to knallertkørere ved Netto i Gelsted. Det var en 13-årig og en 14-årig dreng, som var iført shorts og badesandaler. Knallerterne tilhørte den 13-årige, og da de blev kontrolleret på et rullefelt, viste det sig, at tophastigheden ikke kunne fastlægges, fordi de kunne køre hurtigere, end rullefeltet kunne måle. Begge køretøjer blev beslaglagt og skal undersøges af politiets bilinspektør, og politiet optog sager om kørsel uden førerret og om at lade en person uden førerret køre knallerten. De to drenges forældre er underrettet om sagerne.

 

NÆSTVED: Flere ulovlige knallerter

En patrulje fra lokalpolitiet havde torsdag aften blikket rettet mod ulovlige knallerter i Næstved. Klokken 21.51 blev en 23-årig mand standset på Kanalvej på en knallert, der kunne køre temmelig meget hurtigere end tilladt, og det samme skete klokken 22.51 i Sct. Jørgens Park. Her var det to drenge på 15, der blev kontrolleret, da de kom kørende på hver sin knallert. Begge knallerter kunne køre for hurtigt, og den ene 15-årige havde ikke knallertkørekort, og samtidig var hans knallert ikke forsynet med nummerplade. De blev alle sigtet for overtrædelse af færdselslovens bestemmelser.

 

SLAGELSE: Sigtet for røveri

En 36-årig udenlandsk mand fremstilles fredag klokken 10.00 i grundlovsforhør i retten i Næstved. Han blev anholdt torsdag og er sigtet for at have været med til et røveri den 5. februar 2024 i Slagelse. Her blev en dengang 72-årig mand frarøvet et betalingskort, og der blev hævet kontanter på kortet. Den 36-årige har siden været efterlyst i sagen, hvor en anden 38-årig udenlandsk mand i oktober blev idømt fængsel i et år og to måneder og udvist fra Danmark.

Anklagemyndigheden vil anmode om, at retsmødet bliver afviklet for lukkede døre.

 

 

 

Offerrådgivningen yder støtte til ofre, vidner og pårørende til ofre for kriminalitet og ulykke. I Danmark er der 12 lokale offerrådgivninger – én i hver politikreds. Hver af disse yder støtte telefonisk og ved fysisk møde.

Ring på tlf. 116 006 eller se Offerrådgivningens hjemmeside.

 

 

 

INDBRUD

Politiet har i det seneste døgn modtaget følgende anmeldelser om indbrud i privat beboelse:

 

By Vej Tidsrum Udbytte
Fensmark Platanvej Søndag klokken 11.00 – torsdag klokken 16.55 Ikke gjort op om der er stjålet noget
Korsør Græsvænget Onsdag klokken 15.30 – torsdag klokken 8.55 Stole, musikanlæg og to PH-lamper
Stokkemarke Keldernæs Hovvej Mandag klokken 12.00 – torsdag klokken 10.40 En kogeplade og en vaskemaskine

 

 

 

HASTIGHEDSKONTROLLER

Politiet har i det forgangne døgn haft følgende hastighedskontroller:

 

By Vej Tid Type Kontrollerede Fartbilister Tilladt Hurtigste Klip
Faxe Ladeplads Faxevej Torsdag klokken 11.30-16.30 ATK 357 24 50 km/t 71 km/t Fire klip
Karise Skolegade Torsdag klokken 5.11-6.06 ATK 8 5 50 km/t 67 km/t -
Lundby Præstø Landevej Torsdag klokken 7.11-10.42 ATK 890 23 50 km/t 77 km/t To klip
Vordingborg Sydmotorvejen Torsdag klokken 13.27-19.58 ATK 5917 147 90 km/t 153 km/t 19 klip og en betinget frakendelse

 

Husk, at det er muligt at bestille en færdselskontrol på politiets hjemmeside.

 

 

 

PÅVIRKEDE TRAFIKANTER

I det seneste døgn har politiet standset en enkelt påvirket trafikant:

 

By Vej Tidspunkt Person Sigtet for
Søllested Jernbanegade Torsdag klokken 8.58 23-årig kvinde Narkokørsel og kørsel uden førerret

 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

17. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra onsdag 16. juli

En træt mand, stoffer og indbrud. Se uddraget fra onsdagens døgnrapport

16. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra tirsdag 15. juli

Menneskesmugling, vold og skubberi. Se uddraget fra tirsdagens døgnrapport

15. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra mandag 14. juli

Bedragerier, hasn og botanik. Se uddraget af mandagens døgnrapport