Spring til hovedindhold

Forslag

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Døgnrapport

28. april 2026 08:39

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra mandag 27. april

Brand, bedrageri og overfald. Se uddraget af mandagens døgnrapport

SAKSKØBING: 36-årig mand overfaldet

Tirsdag klokken 1.09 fik politiet en anmeldelse om, at en 36-årig mand var blevet overfaldet på en adresse i Sakskøbing. Flere politipatruljer blev sendt til stedet, og den 36-årige, der var ramt af knivstik, blev fløjet til rigshospitalet til behandling for sine skader. Han er uden for livsfare, men politiet efterforsker anmeldelsen som forsøg på manddrab.

Politiet hører gerne fra evt. vidner, der har bemærket noget usædvanligt i området omkring Vestergade natten til tirsdag. Ring til politiets servicecenter på tlf. 1-1-4.

 

NÆSTVED: Anholdt efter bedrageri

Politiet anholdt mandag eftermiddag en 18-årig mand fra Næstved. Det skete, efter at der var indløbet en anmeldelse om, at den 18-årige havde forsøgt at købe en vare i en forretning i butikscenteret i Sct. Jørgens Park. Hans betalingskort var blevet afvist flere gange, så han forlod forretningen med uforrettet sag. Det lykkedes kort efter for den 18-årige at besnakke en anden kvinde, der var i centeret, til at låne ham nogle hundrede kroner, og han forklarede hende, at han straks ville overføre pengene til hende via MobilePay, men hun modtog den ikke. Politiet fandt kort efter frem til den 18-årige, der stadig var i området, og han blev anholdt klokken 16.03 og sigtet for bedrageri. Han blev taget med til politistationen, hvor han blev afhørt – og hvor han overførte det beløb, han havde lånt, til kvinden. Den 18-årige blev løsladt igen klokken 19.58.

 

STENLILLE: Brand i villa

Brandvæsen og politi blev mandag klokken 17.12 kaldt til Lårupvej i Stenlille, hvor der var udbrudt brand i en villa. Huset blev temmelig beskadiget ved branden, der er opstået i et af værelserne, men ingen kom noget til. Brandvæsenet arbejdede på stedet en del af aftenen, og politiets teknikere skal nu undersøge brandstedet for at fastlægge brandårsagen.

 

SORØ: To anholdt efter tyveriforsøg

Politiet fik mandag aften en anmeldelse om, at to mænd luskede omkring ved en varebil, der holdt på Nødbrøndsvej uden for Sorø. Der var ikke umiddelbart stjålet noget fra bilen, for de to mænd blev overrasket af et vidne og forsvandt derfor hurtigt fra stedet i bil, men det lykkedes politiet at standse bilen på Vestmotorvejen lidt senere. Der var fire personer i bilen, og to mænd på henholdsvis 36 og 40 år blev anholdt klokken 18.10 og sigtet for forsøg på tyveri. De blev afhørt på politistationen i Slagelse og løsladt igen senere på aftenen.

 

                                             

 

Offerrådgivningen yder støtte til ofre, vidner og pårørende til ofre for kriminalitet og ulykke. I Danmark er der 12 lokale offerrådgivninger – én i hver politikreds. Hver af disse yder støtte telefonisk og ved fysisk møde.

Ring på tlf. 116 006 eller se Offerrådgivningens hjemmeside.

 

 

 

INDBRUD

Politiet har ikke registreret nogen anmeldelser om indbrud i privat beboelse i det seneste døgn.

 

 

 

HASTIGHEDSKONTROLLER

Politiet har i det forgangne døgn haft følgende hastighedskontroller:

 

By Vej Tid Type Kontrollerede Fartbilister Tilladt Hurtigste Klip
Haslev Køgevej, Freerslev Mandag klokken 7.56-13.30 ATK 971 34 60 km/t 81 km/t  
Korsør Vestmotorvejen Mandag klokken 10.29-16.20 ATK 5892 113 90 km/t 124 km/t Seks klip
Nykøbing Gaabensevej Mandag klokken 14.02-20.20 ATK 1375 13 50 km/t 71 km/t To klip
Sakskøbing Orebyvej Mandag klokken 6.10-10.10 ATK – bestilt færdselskontrol 144 5 50 km/t 68 km/t -
Vordingborg Sydmotorvejen Mandag klokken 8.24-14.04 ATK 3535 24 90 km/t 123 km/t Et klip

 

Husk, at det er muligt at bestille en færdselskontrol på politiets hjemmeside.

 

 

 

PÅVIRKEDE TRAFIKANTER

I det seneste døgn har politiet standset følgende påvirkede trafikanter:

 

By Vej Tidspunkt Person Sigtet for
Vordingborg Kalvehavevej Mandag klokken 19.53 21-årig mand Narkokørsel. Den 21-årige havde tre gram hash på sig og blev derfor også sigtet for overtrædelse af lov om euforiserende stoffer, og da han ikke havde noget kørekort, blev han også sigtet for kørsel uden førerret

 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

27. april 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapportene fra weekenden 24.-27. april

Her kan du læse et uddrag fra døgnrapporterne fra weekenden 24.-27. april

24. april 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra torsdag 23. april

Stoffer, hærværk og et indbrudsforsøg. Se uddraget af torsdagens døgnrapport

23. april 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra onsdag 22. april

Butikstyve, stjålne pc'er og stofer. Se uddraget fra onsdagens døgnrapport