Spring til hovedindhold

Forslag

20-årig anholdt efter skudepisode i Næstved

20-årig anholdt efter skudepisode i Næstved

Fredag formiddag fik Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi en anmeldelse om, at der var affyret skud på en adresse på Kildemarksvej i Næstved.

 

Det viste sig, at en kvinde var blevet ramt. Hun blev fløjet til Rigshospitalet for behandling.

 

Politiet fik ret hurtigt en formodning om, hvem gerningsmanden kunne være. Og efter en massiv eftersøgning i store dele af Næstved lykkedes det klokken 13.30 at anholde og sigte en 20-årig lokal mand for forsøg på manddrab.

 

Politiet betragter det som en isoleret hændelse, som der nu er fuld kontrol over. Der er derfor ingen grund til bekymring blandt borgerne.

 

- Motivet bag drabsforsøget er uklart, og der forestår nu et større arbejde med tekniske undersøgelser, afhøringer, kortlægning af den sigtedes færden mv., siger vicepolitiinspektør Rune Dahl Nilsson, der forventer, at den 20-årige fremstilles i morgen i grundlovsforhør.

 

Politiet har ikke mulighed for at bidrage med yderligere oplysninger til sagen på nuværende tidspunkt.

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

22. juni 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Efterlysning af mistænkt for overfald

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi efterlyser oplysninger om en yngre mand, som var indblandet i et overfald, der skete den 15.maj omkring klokken 21.20 ved Netto på Toldbodgade i Næstved.

18. juni 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

To mænd fremstilles i grundlovsfor sigtet for kontaktbedragerier - en tredje mistænkt efterlyses

"Vi holder, hvad vi lover". Sådan lyder ordene fra vicepolitiinspektør Lars Steffensen, der forleden sendte en advarsel til potentielle kontaktbedragere om, at politikreden har temmelig gode resultater i forhold til at finde frem til gerningsmændene. Så sent som i går lykkedes det Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi at anholde to mænd - begge på 27 år - efter en længere efterforskning. De er begge sigtet for bedrageri og fremstilles i dag i grundlovsforhør.

18. juni 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Politiet efterlyser formodet gerningsmand til "bank"-bedrageri

Den 4. april begik flere personer et bedrageriforhold i Korsør, hvor en borger blev snydt for et millionbeløb.