Spring til hovedindhold

Forslag

Dom i sag om knapt et tons hash gemt i løg

Dom i sag om knapt et tons hash gemt i løg

Den 6. oktober sidste år blev en lastbil med trailer standset i en kontrol i Rødbyhavn, efter at den var kommet med færgen fra Tyskland. Lastbilens trailer var lastet med løg, men medarbejdere fra Toldstyrelsen havde mistanke til, at noget var galt. En scanning af indholdet i traileren viste da også en uregelmæssighed, og ved en nærmere undersøgelse fandt medarbejderne fra Toldstyrelsen næsten et ton hash gemt blandt løgene.

 

Chaufføren, der er en udenlandsk 58-årig mand, blev anholdt og sigtet for smugling af narko. Han blev fremstillet i grundlovsforhør ved retten i Nykøbing F., og han har siden da siddet varetægtsfængslet.

 

Efterfølgende har politiets udlændingekontrol (UKA Øst) efterforsket sagen, og i dag faldt der så dom. Den 58-årige blev idømt fem et halvt års fængsel og udvisning for bestandigt. Han tog sig betænkningstid med hensyn til anke.

 

For yderligere spørgsmål kan specialanklager Skipper Falsled kontaktes på tlf.: 41331542.  

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

20. marts 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Pressemeddelelse: Ni måneders fængsel for omfattende cykeltyverier

En 34-årig udenlandsk mand blev mandag den 10. marts idømt fængsel i ni måneder ved retten i Næstved.

11. marts 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

PRESSEMEDDELELSE Fire mænd dømt for flere indbrud

Fire udenlandske mænd blev fredag den 7. marts ved Retten i Nykøbing Falster dømt for en stribe indbrud begået i september og oktober 2024 på en række adresser på Sjælland, Falster og i Jylland.

10. marts 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Kioskejer er sigtet for salg af ulovlige e-cigaretter

Kioskejer er sigtet for salg af ulovlige e-cigaretter