Spring til hovedindhold

Forslag

Gaderæs og vanvidskørsel

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi og Næstved Kommune sætter nu ekstra fokus på at dæmme op for vanvidskørsel i Næstved

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi og Næstved Kommune sætter nu ekstra fokus på at dæmme op for vanvidskørsel i Næstved. Nærmere bestemt i området ved Ydernæs, hvor der i de seneste måneder har været flere episoder med hasarderet kørsel og gaderæs. 

I samarbejde med Næstved Kommune er reglerne for området nu ændret, så det fremover er ulovligt for uvedkommende at køre ind i området efter klokken 20.00 til klokken 02.00 om natten. 

De nye restriktioner betyder, at politiet fremover får mulighed for at rejse sigtelser for overtrædelse af færdselsloven og udstede bøder, såfremt der sker uvedkommende kørsel i området. 

”Vi er meget glade for, at vi i politiet sammen med Næstved Kommune meget hurtigt har fået lavet nye restriktioner for kørsel i området, så vi bedre kan skride ind overfor vanvidskørsel og gaderæs”, fortæller politiinspektør Tom Trude.

 

 

 

 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

9. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

VORDINGBORG: To personer anholdt og sigtet for kontaktbedrageri

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi foretog tirsdag anholdelse af en 27-årig mand, som er mistænkt i relation til flere kontaktbedragerier begået henover juni og juli måned i området omkring Vordingborg, Faxe og Nykøbing Falster.

3. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Fem unge dømt for rå vold og trusler

Fem unge blev onsdag i Retten i Næstved dømt for kvalificeret vold og for trusler.

1. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Politiet efterlyser gerningsmand til "bank"-bedragerier

I juni måned har en gerningsmand begået flere bedrageriforhold i Sydsjællands og Lolland-Falsters politikreds, herunder i Vordingborg-området. Da det endnu ikke er lykkedes politiet at identificere gerningsmanden, beder Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi nu offentligheden om hjælp til at finde personen og dermed få sat en stopper for de grove bedragerier.