Spring til hovedindhold

Forslag

Kvinde fundet død - 20-årig anholdt

Kvinde fundet død – 20-årig anholdt

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi modtog i dag kl. 13.19 en anmeldelse om, at en 39-årig kvinde kort forinden var fundet død i et buskads på Oringe i Vordingborg under omstændigheder, der ikke umiddelbart har kunnet klarlægges.

Politiet kunne kort efter anmeldelsen anholde en 20-årig mand, der har en relation til afdøde.

Der kan endnu ikke oplyses nærmere detaljer, da undersøgelser i sagen fortsat er i gang.

Den anholdte forventes  fremstillet i grundlovsforhør ved retten i Næstved i morgen den 28. februar med krav om varetægtsfængsling.

Eventuelle henvendelser i sagen kan rettes til vicepolitiinspektør Søren Ravn-Nielsen på telefon: 21 61 98 22.
 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

30. juni 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Der er faldet dom i en af danmarkshistoriens største sager om kontaktbedrageri

Der er i dag ved retten i Nykøbing F. faldet dom i en af de mest omfangsrige kontaktbedragerisager i Danmark, hvor der har været rejst tiltale mod fire mænd.

22. juni 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Efterlysning af mistænkt for overfald

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi efterlyser oplysninger om en yngre mand, som var indblandet i et overfald, der skete den 15.maj omkring klokken 21.20 ved Netto på Toldbodgade i Næstved.

18. juni 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

To mænd fremstilles i grundlovsfor sigtet for kontaktbedragerier - en tredje mistænkt efterlyses

"Vi holder, hvad vi lover". Sådan lyder ordene fra vicepolitiinspektør Lars Steffensen, der forleden sendte en advarsel til potentielle kontaktbedragere om, at politikreden har temmelig gode resultater i forhold til at finde frem til gerningsmændene. Så sent som i går lykkedes det Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi at anholde to mænd - begge på 27 år - efter en længere efterforskning. De er begge sigtet for bedrageri og fremstilles i dag i grundlovsforhør.