Spring til hovedindhold

Forslag

Politiet talrigt til stede i Slagelse

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har været til stede i Anlægget i Slagelse siden mandag morgen med flere politipatruljer og politihunde. Det skyldes et tip om et muligt strafbart forhold, og politiet arbejder derfor med at gennemsøge Anlægget for at klarlægge, om der kan være foregået noget kriminelt.

Politiets undersøgelser forventes at vare nogle timer endnu, og derfor vil der være områder i Anlægget, som er spærret for offentligheden indtil videre. Såvel Beredskabsstyrelsen som Hjemmeværnet bidrager med logistik og afspærring, så længe politiet arbejder på stedet, og vi henstiller fortsat, at borgerne følger politiets anvisninger.

 

Politiet kan ikke på nuværende tidspunkt fortælle nærmere om anmeldelsens indhold, men som vi også tidligere har oplyst, er der ikke er grund til bekymring for borgerne. Politiet fortsætter det koncentrerede arbejde med at afdække de nærmere omstændigheder.

 

Politiet har ikke yderligere oplysninger om undersøgelserne.

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

3. august 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

STUBBEKØBING: Grundlovsforhør med 37-årig der er sigtet for groft hærværk mod skib

En 37-årig mand fremstilles mandag klokken 13.30 i grundlovsforhør i retten i Nykøbing. Han er sigtet for to tilfælde af groft hærværk og blev anholdt tidligt mandag morgen klokken 3.09.

9. juli 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Nye anholdelser i stor sag om smugling af opioider og hash

Nye anholdelser i stor sag om smugling af opioider og hash

2. juli 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

OPDATERING - Gerningsmand til groft hærværk i Sorø Klosterkirke efterlyses

OPDATERING - Gerningsmand til groft hærværk i Sorø Klosterkirke efterlyses