Spring til hovedindhold

Forslag

PRESSEMEDDELELSE: En anholdt efter drab

En anholdt efter drab.

Fredag morgen rykkede Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i samarbejde med Midt- og Vestsjællands Politi ud til to adresser i henholdsvis Ruds-Vedby og Kundby. Der blev på hver adresse fundet en kvinde dræbt.

Efter politiets vurdering, er der sammenhæng mellem de to sager.

En 39-årig mand, som er mistænkt i sagen, er anholdt.

- Det er min opfattelse, at der er tale om to ulykkelige sager, der er foregået i et meget snævert miljø, siger politiinspektør Kim Kliver fra Sydsjællands og Lolland-Falster Politi.

Politiet har ikke yderligere oplysninger om sagen på nuværende tidspunkt.



Evt. henvendelser kan rettes til pressekontakten hos Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på tlf. 4133 1515.
 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

7. oktober 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Tre mænd og to kvinder anholdt efter en længere efterforskning mod menneskesmugling i prostitutionsmiljøet

Udlændingekontrolafdelingen fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har onsdag haft en anholdelsesaktion på Sjælland og øerne. Tre mænd og to kvinder med forbindelse til det thailandske miljø er blevet anholdt i henholdsvis Hvalsø, på Frederiksberg og i Nakskov.

7. oktober 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

10 anholdt i stor aktion om hvidvask for millionbeløb

10 anholdt i stor aktion om hvidvask for millionbeløb

24. september 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

NÆSTVED: Flere sigtet for brandstiftelse

Natten til tirsdag opstod der brand tre steder i Næstved: i en gård i Jernbanegade var der ild i nogle poser med bygningsmateriale, der var sat ild i en scooter, der holdt parkeret i cykelparkeringen ved banegården, og der blev sat ild på en skaterrampe i Grønnegade.