Spring til hovedindhold

Forslag

PRESSEMEDDELELSE: Fængselsstraf i bedragerisag

En 40-årig banderelateret mand blev i går ved Retten i Næstved idømt fængsel i 2 år og 9 måneder for 65 forhold vedrørende bedrageri og forsøg herpå for ca. 8 milioner kroner, begået i en periode på ca. to måneder over for virksomheder i hele landet. Sagen blev behandlet som en tilståelsessag.

Den dømte vurderes at være hovedmanden i sagen, idet han har foranlediget og instrueret medgerningsmænd i at tage kontakt til adskillige virksomheder og udgive sig for at være fra forskellige kommuner og derefter bestille let omsættelige varer såsom elektronik, værktøj, byggematerialer, møbler, gavekort med mere, som skulle faktureres via kommunernes EAN-numre.

 

Den domfældte sørgede herefter for, at varerne blev opbevaret i forskellige lagre på forskellige adresser, inden han bl.a. via en krypteret app afsatte varerne til en række personer i bandemiljøet.

 

En række andre personer er sigtet og tiltalt i sagen.

 

Foruden bedrageriforholdene blev den 40-årige mand dømt for besiddelse af doping samt en machete.

 

- Jeg er godt tilfreds med resultatet fra retsmødet, og at sagen kunne gennemføres som en tilståelsessag. At man bedrager ved at udgive sig for at være fra en kommune viser en kynisme, som er både krænkende og økonomisk belastende for de virksomheder, det er gået ud over. Sagen bygger på en omfattende efterforskning og er med til at illustrere, at økonomisk kriminalitet er noget, der ses med stor alvor på. Dommen mod hovedgerningsmanden er den første i dette sagskompleks, men ikke den sidste, siger specialanklager Lotte Nielsen fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

 

For yderligere kommentarer kan specialanklager Lotte Nielsen kontaktes på tlf. 2052 8998.

 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

14. oktober 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Udvisning og fængselsstraf til butikstyv

En 38-årig rumænsk kvinde blev tirsdag ved retten i Nykøbing idømt fængsel i 6 måneder og udvisning fra Danmark med et indrejseforbud i 6 år for omfattende og organiserede butikstyverier.

7. oktober 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Tre mænd og to kvinder anholdt efter en længere efterforskning mod menneskesmugling i prostitutionsmiljøet

Udlændingekontrolafdelingen fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har onsdag haft en anholdelsesaktion på Sjælland og øerne. Tre mænd og to kvinder med forbindelse til det thailandske miljø er blevet anholdt i henholdsvis Hvalsø, på Frederiksberg og i Nakskov.

7. oktober 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

10 anholdt i stor aktion om hvidvask for millionbeløb

10 anholdt i stor aktion om hvidvask for millionbeløb