Spring til hovedindhold

Forslag

Retsmøde skal afklare om Bøtø-sag kan afvikles som tilståelsessag

Retsmøde skal afklare om Bøtø-sag kan afvikles som tilståelsessag

Den 18. december 2024 blev en 56-årig mand anholdt og sigtet for en meget grov voldtægt og drabsforsøg på en dengang 11-årig pige ved Bøtø på Falster den 4. august 1999. Efterforskningen af sagen – der aldrig har været henlagt, men løbende er blevet fulgt op – fik et gennembrud med DNA-teknologiens nye muligheder; specielt inden for såkaldt slægtskabssøgning.

 

Den 56-årige mand har siden anholdelsen været varetægtsfængslet.

 

I juni i år blev den nu 57-årige mand tiltalt i sagen.

 

Onsdag den 3. september klokken 12.30 vil der ved Retten i Nykøbing F., blive afholdt et retsmøde, hvor det skal afklares, om sagen kan afvikles som en tilståelsessag. Hvis ikke sagen kan afvikles som en tilståelsessag, forventes sagen at blive behandlet som en nævningesag ved Retten i Nykøbing Falster med første retsdag den 8. september 2025.

 

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har på nuværende tidspunkt ikke yderligere kommentarer til sagen.

 

 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

9. juni 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Varetægtsfængslet efter fund af formodede opioider

Efter et fund af ulovlige piller blev fire personer i sidste uge fremstillet i grundlovsforhør og varetægtsfængslet. De blev alle fire anholdt onsdag ved Tappernøje og er sigtet for overtrædelse af straffelovens bestemmelser om euforiserende stoffer.

4. juni 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Dom i sag om bl.a. usømmelig omgang med lig

Dom i sag om bl.a. usømmelig omgang med lig

28. maj 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Dom for tyveri af Porscher

En 29-årig mand fra Solrød blev onsdag idømt 2 år og 6 måneders fængsel ved Retten i Lyngby. Den 29-årige blev dømt for at have medvirket til at stjæle og forsøge at stjæle i alt 14 biler af mærket Porsche i perioden fra den 9. april 2025 til 13. november 2025 og for tyveri af adskillige nummerplader.